Şili’de hayvan deneyleri yürüten üniversite kundaklandı

“UMCE’nin (Metropolitan Eğitim Bilimleri Üniversitesi) hayvan tesisinde meydana gelen kundaklama eylemini üstleniyoruz. Öncelikle bazı noktaların açıklığa kavuşturulmasını istiyoruz:

1. Bu eylem hayvanlar üzerinde deney yapmak, hayvanları istismar etmek ve onlara işkence etmek amacıyla kullanılan bir binayı imha etmek ve o mekânı kullanılamaz hale getirmek adına düzenlendi. Bu mekân önceden bir çok kez orada esir tutulan hayvanları kurtaran gruplar tarafından hedef alınmıştı. Bu sabotaj eylemlerine rağmen tesisin bir çok kapalı bölmesinde hayvanlar esir ediliyor.

Bu yüzden bir kaç hafta önce  bu tesisten sıçanları ve kurbağaları alan yoldaşlarımızın eylemi üstlenme mesajını okuduğumuzda artık doğrudan eyleme geçmenin zamanı olduğu ve burayı ancak bir yangının temelli kapatacağından şüphemiz kalmamıştı.

2. Bizler  üniversiteyle ya da protestolarla alâkası olmayan bireyleriz. Hiç bir zaman insanları terörize etmek amacı gütmüyoruz. Eylem kampüste yaşayan insanların güvenliğini garantileyerek ve kimsenin fiziksel zarar görmemesinin sağlanması üzerinden planlandı.

3. Bizler bu duyuruyu kendi duruşumuzu belirlemek ve bu üniversitede hayvanlara işkence edilmesinin suç ortaklığının sürdürülmesine gösterilen hoşgörüyü sorgulamak, hayvanların maruz bırakıldığı esaret ve deneylere rağmen deneylerin önüne bir dizi engel çıkarmadan pasif kalanları eleştirmek amacıyla yapıyoruz. Şu noktanın altını çizelim: sessizlik ve edilgenlik bizi işkencenin işbirlikçisi yapıyor.

4.  Biz, doğrudan eylemi her türden işkenceye ortak olmamıza yol açan normal edilgenlikle doğrudan bir yüzleşme biçimi olarak kullanıyoruz. Hayvan sömürüsüne karşı tepkisiz kalamayız. İşkence sürsün diye büyük kafesler ya da daha etik koşullar filan istemiyoruz, bizler bütün kafesleri ve bütün sömürü biçimlerini imha etmek istiyoruz.

Yarın, diğer laboratuarlar da mutlaka çıakrdığımız yangının kurbanı olacak.

hayvan kurtuluşu ruhunu kimse yok edemez.”

http://directaction.info/news_sep04_18.htm

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.