Üzücü haber: Afrika orman filleri de azalıyor

Az bilinen ve çok hassas bir tür olan Orman filleri ciddi bir tehdit altında. Orman Filleri Savana Fillerine oranla daha küçükler ve daha geç yavruluyorlar. Üstelik yavrulama süreleri de diğer türdaşlarına oranla daha geç. Ne yazık ki Orman fillerinin nüfusu son 10 yılda yüzde 65 düştü. Bilim İnsanları orman fillerinin 2002’deki nüfus oranlarına dönmek için 90 yıla ihtiyaç olduğuna dikkati çekti.

BBC-Çev: Haşmet Demirel

Fil soykırımı tüm hızıyla devam ediyor. İnsanların fildişi süs eşyalarına olan merakı nedeni ile katliama maruz kalacak biçimde öldürülen filler eko sistemler için çok değerli. Dünyada Fil denilince genellikle akla gelen Afrika çayırlarında görülen devasa yaratıklar olarak savana filleri. Oysaki onların daha az bilinen ve onlardan daha küçük olan akrabaları da var. Afrika Orman Filleri. Afrika orman fillerinin doğum oranlarının düştüğü, yasa dışı olarak yoğun avlandığı bu nedenle sayılarının azaldığı bildirildi.

Yapılan araştırmalar Afrika orman fillerinin diğer fil türlerine oranla daha geç yavruladığını ve yavrularının arasındaki yaş farkının daha fazla olduğunu ortaya koydu. Araştırma, Afrika orman fillerinin sayısının daha önceki zamanlara göre yüzde 65 gerilediğini de gösterdi.

Araştırmanın hazırlanmasında, Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki Dzanga Ulusal Parkı’nda 20 yıldan uzun sürede elde edilen verilerden yararlanıldı. Vahşi Yaşamı Koruma Derneği’nden (WCS) Andrea Turkalo, ormanlık alanlarda bulunan ağaçsız yerlerden geçen binden fazla filin geliş gidiş güzergâhını gözlemledi.

Dzanga’daki Afrika orman fillerinin ilk kez 23 yaşından sonra yavruladığını söyleyen Turkalo, bunun, diğer memelilere oranla geç sayılabilecek bir yaş olduğunu ifade etti. Turkalo, buna karşılık, savan fillerinin 12 yaşında yavrulamaya başladığına dikkati çekti. Araştırmaya göre, orman filleri 5-6 yılda bir yavrularken, savan filleri her 3-4 yılda bir yavruluyor.

Yasa Dışı Avlanmadan Kurtulmaları Daha Uzun Zaman Alacak

Araştırmayı yürüten bilim insanları, ortaya çıkan sonuçların orman fillerinin yasa dışı avlanmanın etkilerinden kurtulmasının tahmin edilenden daha uzun zaman alacağını kaydetti.  “Filleri Koruyalım” adlı kuruluşun Başkanlık Kurulu Başkanı ve ABD’deki Colorado Üniversitesinde görevli Profesör George Wittemyer, Afrika orman filleriyle ilgili olarak, “Kimse bu türün ne kadar hassas olduğunu fark etmedi.” açıklamasında bulundu. Wittemyer, Dzanga’daki fillerin, ormanın diğer alanlarındakilere nazaran daha az yasa dışı av mağduru bulunduğunu, orman fillerinin 2002’deki nüfus oranlarına dönmek için 90 yıla ihtiyaç olduğuna dikkati çekti. Afrika savan fillerinden daha küçük olan Afrika orman filleri, yoğun olarak yasa dışı avlanıyor. Orman fillerinin yaklaşık% 62’si son on yılda fildişi için öldürüldü.

Afrika orman fili (Loxodonta cyclotis) Kongo Havzası’nda bulunan ve ormanlarda yaşayan bir fil türü. Ormandaki ağaçların devamlılığı açısından çok kritik bir öneme sahipler bu nedenle ortadan kalkmaları halinde Afrika Ormanlarındaki Ağaçların da devamlılığı ciddi olarak etkilenecek. Bu fillerin kulakları da daha bir kıvrık, daha bir yuvarlaktır. Çeneleri biraz daha uzun olduğundan yüzleri daha ince ve uzun gözükür. Hortumları daha ince, duz ve boyuna oranla biraz daha uzundur. Ağzının kenarlarında sakalimsi tüyler vardır ve savanalarda yasayan büyük akrabalarında bu yoktur. Ayrica deri renkleri daha koyudur. Ancak en buyuk ayirici özellikleri, büyüklük olarak bu fillerin en büyüğünün 2.5 metre yüksek, diğer fillerin en büyüğününse 4 metre yüksek olmasıdır. Yani Akrabaları olan Savan fillerinden daha küçükler. Ama buna rağmen dişleri için öldürülmekteler.

**

Resim ve haber: 

https://dunyagozuyleblog.wordpress.com/2017/08/25/uzucu-haber-afrika-orman-filleri-de-azaliyor/

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.