Hayvan hakları aktivistlerinden 5199 no’lu Hayvanları Koruma Kanunu’na karşı bildiri

Gazeteci ve yazarların arasında bulunduğu bir grup tarafından 5199 no’lu Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısına karşı bir bildiri yayımlandı.

İlkay AkkayaSevim GözayGün ZileliZülal KalkandelenÜnsal Arık gibi ünlü isimlerin de aralarında bulunduğu aktivistler, Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısına karşı bir bildiri yayımladı. Bildiri, kanun tasarısına göre işkence ve öldürme eylemlerine verilecek cezanın göz boyama olduğuna dikkat çekerken, avlanma, esaret ve tecrit konularının hayvan hakları bakımından kabul edilemez olduğunu vurguluyor.

Yasa koyucuların, yıllardır hukukçu ve hayvan hakları aktivistlerinin görüşlerini görmezden gelmesi üzerine hazırlanan ortak metinde, sokakta yaşayan hayvanların, yaşam haklarının hiçe sayılması, denek olarak kullanımının önünün açılmasına dair tepkiler yer alıyor. Eğlence adına hayvanlı sirkler, atlı faytonlar ve yunus parkları gibi yerlerde devam eden işkence ve tecritin önüne geçmeyecek bir kanun tasarısının hayvanları korumaktan çok uzak olduğu da yine  dile getiriliyor.

İngilizce ve Portekizce olarak da düzenlenerek uluslararası desteğe de açılan bildiri, 1 Temmuz’da hayvan hakları adına düzenlenen eş zamanlı protestoların ardından paylaşıldı ve destekçilerin imzasına açık olmaya devam ediyor.

Bildirinin tam metnine katliamyasasinahayir.blogspot.com dan ulaşabilirsiniz.

***

https://yesilgazete.org/blog/2017/08/08/hayvan-haklari-aktivistlerinden-5199-nolu-hayvanlari-koruma-kanununa-karsi-bildiri/

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.