ALF’ten İsveç’te kürk çiftliğine eylem: 2,000’den fazla mink doğaya salındı

minks were released ile ilgili görsel sonucu

Medyada yer alan haberlere göre, 2-3 ağustos gecesi (İsveç) Glommen’da bulunan Söndregårds kürk çiftliğinden 2,000’den fazla mink doğaya salındı.

*http://directaction.info/news_aug08_17.htm

***

Bir iki hafta önce ABD’nin Minnesota eyaletindeki bir kürk çiftliğinden ALF eylemi sonucu doğaya salınan minklerin durumu ise hayvan hakları grupları tarafından tartışılan ve itirazlarla karşılaşan bir doğrudan eylem tarzı olarak doğaya salma eyleminin zarar verip vermediği yönünde kuşkular doğuruyor. Çiftlikten salınan 40,000 kadar minkin çoğunun ölmesi sıkıntıya yol açtı. Genel olarak doğrudan eylemlerde hayvan kurtarma eylemleri yuvalandırmayı hedefliyor. Yuvalandırılan hayvanların sağlığı ve güvenliği sağlama alınırken doğaya salma eylemleri ölümle sonuçlanabiliyor. Minnesota eylemi sonucu 15,000 minkin öldüğü, 14,000 minkin hâlen bulunamadığı ve 11, 000 minkin tekrar yakalandığı bildiriliyor. Bu hayvanların doğadan koparılarak korkunç koşullarda yaşayıp korkunç bir biçimde öldürüldüğü çiftlik koşullarında zaten büyük şok, korku ve sağlıksız koşullarda yaşıyor olması eyleme yapılan itirazları geçersiz kılıyor. Minkler doğaya salındıkları için değil, doğada ne yapacaklarını bilemedikleri, çiftlikte geçen yaşamları sırasında korku, sağlıksız koşullar ve esir edilmenin sebep olduğu türlü psikolojik travmalarla yaşadıkları için ölüyorlar. Minklerin yaşam alanı insanların büyük paralar kazanacağı çiftlikler değil, doğadır. Bu yüzden doğaya salma eylemleri doğru amacı olan eylemler olsa bile birden fazla olumsuz faktörün (bu kadar çok sayıda hayvanın yuvalandırılamaması gibi) etkisiyle olumsuz sonuçlar da doğurabiliyor. Ancak… minklerin boyunları kırılarak ya da anüslerine elektrikli jop sokularak ölmek yerine doğada hayatta kalmaya çalışırken ölmesi daha doğal ve daha iyi bir ölüm olarak düşünülebilir.

Medyada kurtarma eylemlerini kınayan ve ekonomik zarardan bahseden haberlerin durduğu yer belli.  Ölümle dahi sonuçlansa kurtuluş ve özgürleştirme hedefi güden bu tür eylemlerin- çok sayıda hayvanın doğaya salındığı büyük çaplı kurtarma eylemlerine yeni perspektifler gerektirdiğini de not ederek- yanlış olmadığını söyleyebiliriz.

***

http://minnesota.cbslocal.com/2017/07/21/released-mink-found-dead/

http://www.slate.com/articles/health_and_science/science/2017/07/thousands_of_minks_die_after_being_set_free.html

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.