“Kediler Blues Gibi”

Kediler Blues Gibi - Çınar Ekiz // Gaia Yayınları

“En yakın arkadaşlarımız çoğu zaman kitaplar olmuştur. Kimi zaman söyleyemediklerimizi okuruz içlerinde kimi zaman anlayamadıklarımızı. Tanımadıklarımızla tanışır, pek çok hayata dokunur, tanık oluruz hissedilenlere. Arkadaşlıklara aracı ikinci bir sürprizimiz var şimdi sizlere. Gaia Yayınları ikinci tohumunu verdi. Çınar Ekiz’in kaleminden dökülen Kediler Blues Gibi ile Öteki’nin senfonisini dinleyeceksiniz.

“Kediler Blues Gibi, doğası gereği; diğer türleri yok sayarak, salt insanın dünyasına göre, ‘insanca’ yaratılmış (haliyle de bir yanılsama, bir sanrı olmaktan öteye gidemeyen), yahut düpedüz türcü; ırkçı, cinsiyetçi ve homofobik (kısaca ötekileştiren ve ayrımcı) anlayışa (bilhassa da sanatta ve yazında) ve haliyle de tahakküme ve sömürüye başkaldırırken, yanı sıra evsiz karakterleri Güneş, Toprak ve Bulut; bir devrimin fitilini tutuşturan kadın karakteri Devrim, trans karakteri Güz ve çocuk yaşta evlendirilmiş karakteri Irmak; inek karekteri 269 (Çağla), efendiyi paralayan -gerçeği yansıtmayan Cervantesinkinin aksine- at karakteri Rosinante, kedileri Bilge ve Sylvia, köpek karakteri Nazlı ve nihayetinde doğa anayı ve onun en kadim evlatlarını temsil eden Ejder Ağacı ve daha başka birçok karakteri ile birlikte; tutarlı, bütünsel bir hürriyet, eşitlik, hak ve ahlak anlayışını öneriyor bizlere.

Kediler Blues Gibi, yaşamın ezgisine sağır olmuş bir halde, doğanın enstrümanlarını katleden insana karşın, bir kitap değil, bir senfonidir bu haliyle; Öteki’nin senfonisi…”

Gaia Yayınları‘nın ikinci incisi Kediler Blues Gibi adlı kitabı edinmek için lütfen tıklayın.”

Haber ve resim: https://gaiadergi.com/cinar-ekizin-kaleminden-kediler-blues-gibi-gaia-yayinlari-araciligiyla-sizlerle/

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.