Kaptan Paul Watson’dan matadoru öldüren boğa Lorenzo’ya : Ölüme mahkûm ama galip Lorenzo’nun anısına

Kaptan Paul Watson

25 senedir ilk kez boğa güreşlerinde bir İspanyol matador ölüyor.

29 yaşındaki Victor Barri Aragon’un Teruel kasabasında  Lorenzo isimli 600 kiloluk boğadan ölümcül bir  boynuz darbesi aldı.

Barrio’nun şok geçiren karısı kalabalıktaki seyircilerle beraber  boğanın boynuzu kocasının ciğerini delip geçer ve aortunu yırtarken “dehşet içinde” herşeyi seyretti.

Kadın eşinin ölümü karşısında gözyaşı dökerek “hayat acımasız” diyerek acısını dışa vurdu.

Barrio için herşey kaderdi mutlaka, ama yaşam bu yaz  kan, acı ve et festivalini destejleyen sadist kalabalıkların kana duyduğu şehveti doyurmak adına ölecek olan Lorezon ve diğer bin boğa için çok ama çok daha acımasız.

Lorenzo’un Barrio karşısındaki zaferi hayatını kurtarmaya yetmedi, İspanyol boğa güreşi sendikası Lorenzo’nun annesi Santa Coloma’tı mezbahaya yollayarak ve böylece Lorenzo’nun soyunu tamamen yok ederek Barrio’nun intikamını almış oldu. El Pais gazetesi” geleneğe göre ‘katil’in soyu onunla beraber sona erer” diye yazdı.

Francisco Marco adlı matador da cumartesi günü Pamplona’da boynuz darbesiyle yaralandı.

Pamplona’da boğa koşusunda 16 beyinsiz yaralandı. İki kişi Pamplona’da cumartesi günü boynuz darbesiyle yaralandı, ayrıca Alicante kasabasındaki boğa koşusunda 28 yaşında bir adam öldü.

Geçen yıl İspanya’da boynuz darbesi alarak yaralananların sayısı 10’du.

Evet, Barrio öldü deniyor, evet, 18 kişinin yaralanması da üzücü Matadorun ve bir beyinsizin ölmesinden, 17 diğer maço aptalın darbe yemesinden dolayı memnun değilim, ama üzgün değilim.

Benim canımı sıkan şey, Lorenzo’ya yapılan haksızlık. Yense de yenilse de katledilen o, annesinin katledilmesi de cabası. İspanyol medyası eğer boğa kazanırsa boğaya katil adını veriyor, matador denen sadist narsistlerin seri cinayetlerini ise matadorlar kazansa da kaybetse de göklere çıkarıyor, bir boğanın boynuzlarıyla ölen her bir matadora karşılık  matadorun kılıcıyla binlerce boğa ölüyor.

Bu bir spor değil, bu eski Roma döneminde gladyatörlerin vahşi hayvanlarla kapıştığı günlerdeki heyecandan kalma kan dolu, arkaik bir katliam;  eğer taraflardan biri, yense de yenilse de öldürülüyor ve yaşama şansından mahrum bırakılıyorsa buna kimse spor diyemez.

Bu gaddarlık, kindarlık, intikamcılık ve sadistliktir, hisleri ve duyguları olan ve kendini savunan bir canlıya katil demek de tiksinti verici  bir insanmerkezci kendini beğenmişliğin ta kendisi.

Barrio öldü çünkü erbezleri elastik bantlar tarafından ezilen ve korkak pikadorlar (matadordan önce boğayı kışkırtanlar) tarafından  vücudunda açılan yaralardan kan fışkıran bir boğayla karşı karşıya kalma kararını aldı. Haykıran ve kükreyen kalabalıktan korkan ve bir yandan da çektiği acıyla çıldıran Lorenzo yine de türü adına bir darbe savurmayı başardı. Kendisine işkence eden kalpsiz canavarlardan birini öldürdü, işte ben de onu bu başarısı sebebiyle kutluyorum.

Lorenzo öldü, ama bu delilik sona erene kadar, artık işkence yapılmayana dek boğaların daha fazla zafer kazanmasına ihtiyacımız var.

İspanya’daki haber medyası , boğa güreşini eleştirenleri, Barrio’nun ve Pamplona’daki 17 beyinsizin ve Alicante’deki diğer embesilin aslında hak ettiğini bulduğu yönündeki “gaddar” eleştirilerini ciddi biçimde eleştiriyor; oysa gerçek şu ki Barrio ve 18 kendini bilmez gerçekten de başlarına geleni hak etti.

Yüz yıl önce hiç kimse bir matadorun ölümünü kutlamazdı. Ama artık 1916 yılında değiliz, 2016 yılındayız ve  bu cinai, maço cesaret zırvalığının günümüz dünyasında yeri yok. Bugün Boğaları savunanlar var ve artık   matadorları  alkışlamayan, tam tersine kınayan çok daha fazla insan var. Matadorların gladyatörler, bestiariiler (Roma döneminde hayvanlarla kapışan gladyatörler), ayı-köpek dövüşçüleri, köpek dövüşçüleri, horoz dövüşçüleriyle beraber tarihin çöplüğüne atılması gerekiyor.

O halde boğa güreşi hayranları da matadorları yuhalayan ve boğaya destek olan şefkatli insanlarla ilgili sızlanmaktan vazgeçsin. Onlar ne zaman o sıyırmış cinayet orjilerine son verirlerse, ne zaman kan ve ölümü yüceltmeye son verirlerse bizler de boğaların zaferlerini kutlamaya son vereceğiz.

Lorenzo, seni selamlıyorum. Aferin sana, öldün, ama intikamını aldın.

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.