Turistler selfie çektirebilsin diye dişleri sökülen yavaş lorisler..

Thumbnail for 17719

Ameena Schelling

Bu hafta başında Tayland Yaban hayatı Arkadaşları Kuruluşu’na  (WFFT) bir telefon geldi; söylenene göre yoldan geçen birisi kumsalda “bulduk”tan sonra bir kurtarma grubuna teslim edilen bir yavaş loris söz konusuydu, ama tam olarak ne olduğu anlaşılmıyordu.

WFFT veterinerler grubu, Boris adını verdikleri hayvanı iyice tetkik ettikten sonra küçük primatın her yanını kene sardığı, ayrıca bileğinin de kırılmış olduğu ortaya çıktı.

 Ama en korkuncu, hayvanın dişlerinin koparılmış olmasıydı- esir lorislerin ortak kaderi bu.

Büyük gözleri ve sempatik görünüşleri sebebiyle yavaş lorisler egzotik petler olarak görülüyor, turistlerin ilgi gösterdiği eğlence hayvanları olarak ciddi bir talep görüyor, bu durum hem Tayland’da hem de uluslararası boyutlarda böyle. Ancak yavaş lorisler dünyanın en zehirli primatı, bu hayvanlar keskin dişleriyle çok ciddi bir ısırığa sebep olabilir.

Bu yüzden, yavaş lorisleri yakalayıp satanlar hayvanların dişlerini söküyor, bu da hiçbir ağrı kesici kullanılmadan yapılan son derece ağrı ve acı verici bir prosedür, ayrıca zaten yavaş hareket eden hayvanı en doğal savunma aracı olan dişlerinden de mahrum bırakıp onu çaresiz oyuncak ayılara çeviriyor.

WFFT “diş çekme ve çıkarmanın esir lorislerde sık görülen bir uygulama olduğunu, bu hayvanların özellikle fotoğraf grubu hayvanlar olarak kullanıldığını,  çok uzak ve egzotik bir yerde vahşi bir hayvanla selfie çekilmek için para ödeyen insanların yaralanmaması için bu yola başvurulduğunu” söylüyor.

Kaçak avcılık ve diğer talepler sebebiyle yavaş loris nüfusu 3 kuşak sonunda %30 azalmış bulunuyor.

WFFT ayrıca  Boris de yasa dışı yabani hayvan selfielerinin yaygın olduğu Koh Samui adasındaki Chaweng sahilinde bulunduğu için  Boris’in de olasılıkla hayvan turizmi kurbanı olduğunu belirtti.

Boris’in bilek yarası büyük olasılıkla avcıların kullandığı kapan türünden kaynaklı, bu kapanlar genellikle lorisleri yaralayabiliyor, hatta sık sık ölümlerine sebep oluyor.

***

Resim ve haber:

https://www.thedodo.com/slow-loris-teeth-clipping-1911562103.html?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=share

 

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.