‘Tüm Mezbahalar Kapatılsın’ yürüyüşü yapıldı: ‘’Veganlık, adalet için kişisel bir tercih değil, etik bir yükümlülüktür’

İstanbul Kadıköy’de Vegan Aksiyonun çağrısıyla bir araya gelen hayvan hakkı savunucuları, hayvan katliamlarına tepki gösterdi, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

Trampetlerle Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na kadar yapılan yürüyüş esnasında “Tüm mezbahalar kapatılsın” yazılı tişörtler giyen hayvan hakkı savunucuları, yol boyunca veganizmi anlatan yazılamalar yaptı, bildiriler dağıttı.

Yürüyüş sonunda açıklama yapan Vegan Aksiyon üyesi Sude Tanık, her yıl 150 milyardan fazla hayvanın insanlar tarafından keyfi olarak kullanıldığını kaydetti. Tanık, “Acıyı, mutluluğu, tutsak edilmeyi, hazzı, ıstırabı ve stresi bilirler. Hayvanların sinir sistemleri vardır” dedi.

Türcülüğü tanımlayan Tanık, “Herhangi bir gruba ait olmanın diğer grup üzerine hakimiyet kurmak için hak teşkil ettiği iddiasının ‘maruz bırakılan’ değişkeni konumundaki ötekiler ortadan kaldırılması gereken yegane olmazsa olmaz, ayrımcılık fikrinin kendisidir” şeklinde konuştu.

Ayrımcılığa karşı olurken, cinsiyetçiliğe karşı olup ırkçılığın görmezden gelinemeyeceğinin altını çizen Tanık, “Türcülüğe karşı olmadan herhangi bir ayrımcılık biçimine karşı olmak ya da herhangi bir ayrımcılık biçimine karşı olmadan türcülüğe karşı olmak, ayrımcılık karşıtlığı mantığının doğasına aykırı tutarsız bir edim olacaktır” ifadelerini kullandı.

İnsanların vegan olarak yaşayabilecek iken çeşitli bahaneler kullanarak hayvanları kullandığına dile getiren Tanık şunları söyledi:

Tür ayrımı yapmaksızın adalet ve özgürlük için gelin önce hayvanları içine hapsettiğiniz kafeslerinizi kırın. Hayvan kullanım alanlarınızı kapatın. Yani vegan olun. Hayvan kullanımını fikrinizden ve pratiğinizden çıkarın.

Size bir karar kadar yakın olan veganlık, adalet için kişisel bir tercih değil, etik bir yükümlülüktür.

 

***Haber:

http://sendika10.org/2016/06/veganlik-adalet-icin-kisisel-bir-tercih-degil-etik-bir-yukumluluktur/

***Resimler:

Üner Muslukçu’nun kişisel Facebook sayfasından alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.