Katil balinalar kültür kaynaklı genetik evrim geçiren ilk insan olmayan canlı türü

Katil balinalar kültür kaynaklı genetik evrim geçiren ilk insan olmayan canlı türü

Çeviri: Reha Başoğul

Birçok araştırmacı,kültürel deneyimlerin insan evrimini şekillendirilmesine yardımcı olduğu kabul ederler ancak şimdi aynı durumun Orca olarak da adlandırılan katil balinalar için de geçerli olabileceğine dair kanıtlara ulaşıldı.

İnsan genleri kültürel davranışlarımıza tepki olarak gelişmiştir. Bazı insan popülasyonlarının süt mandıracılığıyla uğramasını takiben laktoz toleransı olan genler kazandırması bu duruma verilen klasik bir örnektir. Ancak hayvan türlerinde gen ve kültür birlikteliğine dair bir evrim görüşü belirsizliğini koruyordu. New Scientist’ta yer alan habere göre, İsviçre’deki Bern Ünivesitesi’nde Andrew Footer ve meslektaşları, katil balinaların insanlarda olduğu gibi bir deseni takip ettiklerinden kuşkulanıyor.

Kozmopolitan Balinalar

Katil balinalar, tıpkı insanlar gibi, tropik bölgelerden kutuplara kadar yayıldılar. Birçok popülasyonda ise belirli bir hedefe odaklanırken sofistike bir av stratejisi izledikleri görüldü. Her bir birey onlarca yıl kalıcı gruplar içinde yaşarlar ve bu yüzden yetişkinlerden bu özel uzmanlık alanıyla ilgili bolca zamanları olur. Biyologlar bu süreçteki öğrenme davranışını ise “kültür” olarak tanımlıyorlar.

Fakat bu kültürel özellikler edinmiş katil balina gruplarının genetik olarak diğerlerinden farklı olup olmadığı bilinmiyordu. Bu soruya yanıt bulmak için, Foote ve arkadaşları, Antarktika ve Pasifik Okyanusu’ndaki 5 özel bölgede yaşayan 50 katil balinanın genetik özelliklerini inceledi ve beş farklı grup tam olarak beş kültürel nişi yansıtan grupla örtüştüğü görüldü. Diyetle ilişkini özel fonksiyonlar, örneğin farklı kültürel gruplar arasında ayrışmaya yol açtı.

Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, katil balinalar, en az 200 bin yıl önceki ortak atalarından bugüne kültürel gruplar oluşturarak, genetik olarak farklı olarak ayrıştılar, başka bir deyişle katil balinalar genetik ve kültür işbirliğiyle evrildiler. Bu kanıt, katil balinaların nasıl genetik çeşitliliğe edindiklerini açıklamaya yardımcı bir bulgu olarak görülüyor.

Kanada’daki Dalhousie Üniversitesi’nde Hal Whitehead da çalışmanın sıra dışı derecede önemli olduğunu belirterek katil balinaların, tıpkı insanlar gibi, kültürün hayatlarını sadece önemli bir parçasında ibaret olmadığı, aynı zamanda genetik evrim sürecine etki ettiğini gösterdiğini belirtiyor.

Haber ve resim:

http://www.sozcu.com.tr/2016/dunya/katil-balinalar-kultur-kaynakli-genetik-evrim-geciren-ilk-insan-olmayan-canli-turu-1260319/

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.