Bir büyük adım daha: Fransa fildişi ticaretini ülke çapında yasaklıyor…

Kenya’da geçen hafta yaşanan büyük fildişi imhasının hemen ardından Fransa Çevre, Enerji ve Deniz Bakanı Segolone Royal Fransa’da fildişi satışının tamamen yasaklanacağını açıkladı. Royal ayrıca bu yeni kararın bütün AB ülkelerinde de geçerli olması için çalışmalar yapılacağını belirtti.

1 Mayıs günü Nairobi’de gerçekleşen büyük fildişi yakma töreninin ardından Fransa Ekoloji Bakanı Segolone Royal Fransa topraklarında fildişi ticaretinin tamamen yasaklandığını ilân etti. Yasak avcılığa karşı Afrika ülkelerinde yürütülen mücadeleye destek olmanın yanı sıra Fransa’da yakında fildişi satmak ya da satın almak tamamen yasa dışı olacak.

Yeni yasak öncelikle açık artırmaları ve antika satış ve alımını kapsayacak. Royal ayrıca bu yasağın bütün Avrupa’yı kapsayacak şekilde kabul görmesi için de mücadele edeceklerini açıkladı. Uluslararası Hayvan Refahı Kuruluşu’na göre her 15 dakikada bir fil fildişi sebebiyle öldürülüyor, bu da her yıl 25,000 -35,000 arası filin öldürüldüğü anlamına geliyor.

http://www.hsi.org/world/europe/news/releases/2016/05/france-bans-ivory-trade-050116.html?referrer=https://www.google.com.tr/

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.