Artık Kamboçya’da kaplan yaşamıyor

Alejandro Davila Fragoso

2020 yılına dek doğadaki kaplan sayısını iki katına çıkarmak için 13 ülkenin söz vermesinden bu yana 6 yıl geçti. WWF Çarşamba günü Kamboçya’da artık kaplanların kalmadığını açıkladı.

WWF’e göre ülkede son yabani kaplan  Mondulkiri Ormanına gizlenmiş bir kamera sayesinde 2007 yılında görülmüştü. Kaplanların yaşadığı 13 ülkeden biri olan Kamboçya Mondulkiri ormanındaki kaplan sayısını çoğaltmak için bir plan hazırlamıştı. Orman İdare İşleri yaban hayatı ve biyoçeşitlilik bölümü yöneticisi Keo Omaliss, Guardian gazetesine verdiği demeçte, “İki erkek ve beş ya da altı dişi kaplan istiyoruz şimdilik” demişti.

Bu açıklama, yapılan bir çalışmanın ardından araştırmacılar  kaplanların yaşam alanlarındaki orman kaybının beklenenden düşük olduğunu açıkladıktan sonra yapıldı, bu yüzden eğer yaşam alanları korunabilirse kaplanların yok olmasına engel olunma şansı var. Yaşam alanları bütün türler için hayati önem taşıyor, özellikle de hayatta kalmak için geniş alanlara ihtiyaç duyan kaplanlar için.

Kaplanlar anne ve yavrusu dışında genelde yalnız yaşayan hayvanlar. Geniş alanlarda yer değiştirerek yaşıyorlar ve vücutlarının büyüklüğü de çoğunlukla çevrelerinde ne kadar avlanacak hayvan olduğuna göre değişiyor. Minnesota Üniversitesi’nde çevre koruyucu biyolog olan Anup Joshi kaplanların yaşadığı ve koruma altına alınmış toprakların %76’sından 29’unun kaplan nüfusunun ikiye katlandığı alanlar olarak kabul edildiğini söylüyor.

Küresel ölçekte ormanların %8’i, 2001-2014 arasında kaybedildi. Dünya çapında yürütülen koruma çalışmalarının işe yaradığını görülüyor, ancak Kamboçya, Endonezya ve Malezya’nın ciddi oranda kayıplar yaşadığı da biliniyor. Kaplan ormanlık yaşam alanlarının büyük bir bölümü palm yağı gibi tarım ürünleri elde etmek için doğal alanların tesisleri çevrilmesi sebebiyle kaybediliyor. 2001 yılından beri sürdürülen ormansızlaştırmalar sonucunda normalde 400 kaplanın yaşayabileceği yaşam alanı yok edildi. Dünyadaki kaplan sayısı 3,500’den az olduğu için bu, korkunç bir rakam.

Resolve’daki Biyoçeşitlilik ve Yaban Yaşamı Çözümleri yöneticisi Eric Dinerstein gelecekte farklı sebeplerden ötürü bir çok gelişme yaşanabileceğini söylüyor. Dinerstein’a göre bilim adamlar genetik olarak farklı sadece iki kaplan türü buldu: Sumatra dışında artık hiçbir yerde örneği bulunmayan ada kaplanı ve bütün Asya’da görülebilen anakara kaplanı. Yani kaplanların sayısının artması için eldeki genetik havuz yok olmuş değil.

Ayrıca ülkeler kaplanları geri getirmeye kararlı. Önümüzdeki hafta 13 ülkeden gelen yetkililer Delhi’de buluşarak küresel hedefleri tartışacak. ABD’de ABD Balık ve Yaban Hayatı Hizmetleri ülkedeki kaplan nüfusunun korunması ve izlenmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılacağını açıkladı.  ABD önemli olabilir çünkü şu anda ülkede 5,000 kaplan  esaret altında, bunların %95’i insanlara ait. Kaç tane esir kaplan olduğunu, kimlere ait olduklarını, kime satılıp takas edildiklerini ve öldüklerinde vücutlarına ne olduğunu takip edecek bir sistem şu an yok.

Kaplanların kaderi hakkında ümitvar olmamız için bir sebep daha var: Hindistan’daki kaplan nüfusu ülkedeki tarım faaliyetleri son derece yaygın olmasına rağmen artmış bulunuyor.  Kamboçya’da yönetim bir sorun elbette, ama Nepal’de halkın turizm ve vergiden pay almasıyla yasak avcılığın azalmaya başladığı görülüyor. Bu yüzden kaplan nüfusunu ikiye katlamak gerçekten mümkün olabilir.

Haber ve resim:

Tigers Are Now Extinct In A Country Where They Used To Thrive

Artık Kamboçya’da kaplan yaşamıyor” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.