İnsanlar selfie çeksin diye bir alışveriş merkezinde esir edilmiş bir kutup ayısı…

Bu kutup ayısı, Çin’in Guangzhou eyaletindeki Grandview alışveriş merkezinde bulunan birkaç hayvandan biri. Alışveriş merkezi “dünyanın en keder verici hayvanat bahçesi” olarak biliniyor ve içerisinde iki kutup ayısıyla beraber beş genç beyaz balina, beş deniz ayısı yavrusu, bir kurt ve kutup tilkisi de yer alıyor.

Çinli internet kullanıcıları defalarca halktan buraya gitmemesini istedi, ve alışveriş merkezi böylece ifşa edildi ama yine de bir çok meraklı ziyaretçi sırf fotoğraf çektirmek adına defalarca camlara vurarak hayvanların sağlığının daha da bozulmasına sebep oluyor.

Animals Asia Hayvan Refahı İdarecisi Dave Neal konu hakkında şunları söyledi:

 “Bir hayvanın buraya bu şekilde tıkılmasınımazur gösterebilecek hiçbir bahane yok, ama kutup ayılarının esaret altında bakımı yapılması en zor hayvanlardan olduğuna inanılıyor. Kutup ayıları sık sık klişe davranışlar gösteriyor, esaret altına alınmaları en doğal içgüdülerinin kısıtlanması anlamına geliyor.

 Kutup ayılarının çok büyük alanlara ihtiyacı var. Yürüyebilecekleri, koşabilecekleri, tırmanıp avlanabilecekleri kadar geniş alan olmalı bu. İhtiyaç listeleri oldukça uzun- öyle ki sonunda bir kutup ayısının gerçekten ihtiyacı olan şeyin sadece özgür olmak olduğu şeklinde bir cevapla karşılaşıyoruz.

 Bu ayının huzuru yok, rahat olabileceği hiç birşeyi yok. Kutup ayılarının kompleks fiziksel ve davranışsal gereksinimlerinin en iyi nasıl karşılanması gerektiği konusunda bir çok bilgi var, ama yine de bu hayvan burada esir tutuluyor.

 Çin kamuoyundan bu etkinliğe katılmamaya davet ediyoruz. Buranın kapatılmasını istiyoruz. Bu ayı neden dolayı acı çekiyor? Selfie çektirmek isteyenlerden dolayımı? Alışverişten dolayı mı?”

Grandview akvaryumu konusunda da tartışmalar bitmiyor. Guangzhou Okyanus ve Balıkçılık İdaresi’nin  akvaryuma taşınırken bir çok hayvanın öldüğü ya da ciddi olarak yaralandığı şeklindeki haberlerden sonra tesis hakkında soruşturma yürüttüğü iddia edildi.

***

Lütfen tesisin kapatılması için açılmış bulunan imza kampanyasına katılın:

https://www.animalsasia.org/intl/media/news/news-archive/the-tragic-polar-bear-that-suffers-for-selfies.html

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.