Çek Cumhuriyeti’nde kürk çiftlikleri yasaklanıyor

A group of more than 20 MPs in the Czech Republic from six political groups, including well-known politicians from across the political spectrum, are supporting a new bill that would completely ban fur farms.

Çek Cumhuriyeti’nde farklı partilerden 20’den fazla milletvekili kürk çiftliklerinin yasaklanmasını öneren yeni bir yasa maddesinin kabul edilmesi için birlikte çalışıyor.

Çek Çevre Komitesi Başkanı Robin Böhnisch “Hayvanların kürk için yetiştirip öldürülmesi, 21.yüzyılda kabul edilemez. Mink ve tilki gibi türler başarılı bir şekilde evcilleştirilemezler. Bu yüzden Meclisin farklı politik partilerinden gelen milletvekillerinin bu yasa teklifini desteklemek amacıyla güçlü bir koalisyon kurmasını tebrik ediyorum” diyor.

TOP 09 adlı partiden Jiri Koubek ”İleri bir toplumun hayvanlara daha olgun bir tavırla yaklaşması gerek. Hayvanların tel kafeslerde acı çekmesine izin vermek, dolapları süslemek için hayvanları kullanmak bana pek olgun bir davranış olarak gözükmüyor. Bu yüzden Çek Cumhuriyeti’nin kürk endüstrisinin artık hoş görülemeyeceğini söyleyen diğer Avrupa ülkelerine katılacak olmasından çok memnunum” diyor.

Yasa teklifi kabul edilirse artık kürk çiftlikleri yasaklanacak. Şu anda var olan çiftlikler de 2018 yılına dek ortadan kalkacak, Tarım Bakanlığı da kürk çiftliği sahiplerine bir kereliğine bir ödeme yaparak meydana gelebilecek zararı karşılamaya çalışacak.

Çek Cumhuriyeti’nde  şu anda kayıt altında 9 kürk çiftliği var. Bu çiftlikler hem NGO’lar hem de hayvan refahı uzmanları tarafından defalarca eleştiriye maruz kaldı.

Kürk çiftliklerinde tutulan mink ve tilkilerin yaşadığı acılar 2015 sonlarına doğru Respect for Animals’ın (yazının alındığı hayvan hakları grubu) Avrupa Parlamentosu’nda sunduğu raporla kapsamlı ve bilimsel bir şekilde ortaya çıkarılmıştı.

Kasım ayında ülkede yapılan bir ankette Çek katılımcıların %70’inin hayvanların kürklerinin kullanılmasına larşı çıktığını ortaya koydu. Benzeri şekilde kürk çiftliklerinin yasaklanması teklifleri İngiltere, Avusturya, Hollanda, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Bosna Hersek ve Makedonya tarafından kabul edildi.

http://www.respectforanimals.co.uk/media/fur-farm-ban-proposed-in-czech-republic/783/

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.