Yeni Zelanda’dan devrim gibi bir karar: Hayvanların aynen insanlar gibi his ve duyguları olan canlılar olduğu gerçeği yasal olarak tanındı

YENİ ZELANDA, HAYVANLARIN AYNEN İNSANLAR GİBİ HİS VE DUYGULARI OLAN CANLILAR OLDUĞU GERÇEĞİNİ ARTIK YASAL OLARAK KABUL EDİYOR.

Yeni Zelanda doğa severlerin zaten bildiği bir şeyi; hayvanların aynen bizler gibi his ve duyguları olan canlılar olduğu gerçeğini bir mahkeme kararıyla ilân ederek, inanılmaz bir adım attı.

Bu, kamuoyu algısında olumlu yönde inanılmaz bir değişim yaşanacağının işareti; bugüne dek yalnızca bazı hayvanların koruma altına alınmasına izin veriliyordu.

Geçen ay kabul edilen Hayvan Refahı Yasası, hayvanlara karşı zulüm içeren vakalarda insanları cezalandırırken bir yandan da hayvan deneyleri ve hayvanlar bedenleri üzerinde araştırma yapılmasını da yasaklıyor.. Ayrıca yabanı hayvanların avlanması, tutsak edilmesi de bundan böyle yasa dışı ilân ediliyor.

Ulusal Hayvan Etiği Komitesi Başkanı Dr. Virginia Williams,” hayvanların hisleri ve duyguları olan canlılar olduğunu söylemek, hayvanların stres ve acı dahil hem olumlu hem de olumsuz duygular deneyimleyebileceğini açıkça ilân etmek anlamına geliyor. Bu, hayvan refahı yolculuğunda bir adım daha attık demek” diyor.

Yeni Zelanda Veterinerler Birliği başkanı Dr. Steve Merchant ise konu hakkında “hayvan refahı konusundaki beklentilerimiz hızla değişiyor, bir zamanlar çiftlik hayvanları ve evcil hayvanlar için geçerli olan uygulamalar artık hoş görülmüyor, kabul görülmüyor. Yasa, toplumumuzda hayvanların statüsü konusunda değişen tutumuna uygun bir yasal düzenleme demek” şeklinde  konuşuyor.

http://vbetweenthelines.com/index.php/2016/03/11/new-zealand-officially-recognized-animals-sentient-beings-huge/

http://www.higherperspectives.com/new-zealand-1646407872.html

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.