Et yemeli miyim ?

Tim Gier

Et yememek için ahlâki bir zorunluluk var mı?

Bence böyle bir ahlâki zorunluluğum yok. Eğer et yemek seçtiğim bir şeyse et yemekte özgürüm. Gene de et yemiyorum.

Neden et yememeyi seçiyorum? Çünkü başkaları için kötü olan birşeyi yapmak istemiyorum.

Etini yiyebilmem için başka bir hayvanın öldürülmek zorunda olduğu doğru. Öldürülmenin biz hayvanlar için iyi bir şey olmadığını biliyorum, ve ben hiç birimiz için iyi olmayan bir şeyin olmasını da istemiyorum. Belki başkaları için neyin iyi neyin kötü olduğunu umursamamayı seçebilirim, ama bunu umursuyorum ve ben et yiyebileyim diye başkalarının öldürülmemesi de umrumda.

Öldürülmenin biz hayvanlar için iyi olmayacağını söylemek et yemenin tamamen kötü olduğu anlamına gelmez. Elbette etini yiyeceğim hayvanın öldürülmesi o hayvan için kötüdür ama tek kıstas sadece hayvan için neyin iyi veya neyin kötü olduğu değil. Et yemekten benim elde edeceğim bazı faydalar olabilir, benim için neyin iyi olduğu da önemli.

Et lezzetli, doyurucu, iyi bir protein kaynağı; vitamin, mineral dolu; hem  et neredeyse bütün yemeklerde kullanılabiliyor. Et ayrıca bir çok kutlama, festival, tatil ve diğer ritüellerde gördüğümüz geleneğin de bir parçası. Mangalda et , fırında hindi, çorbada tavuk; bunların hepsi sevdiklerimizle paylaşmayı sevdiğimiz şeyler. Eğer et yeseydim bu benim için bazen iyi olurdu. Yine de ben et yemiyorum.

Et yemiyorum; çünkü et yemek benim için bazen iyi olsa bile et yemenin sırf ben et yiyebileyim diye öldürülmek zorunda kalan hayvanlar açısından hiçbir zaman iyi bir şey olmadığını biliyorum.

Öteki hayvanlara zarar verip onları öldürmek, onlar için kötü bir şey. Öteki hayvanların insan ya da insan olmayan türe ait olmasının bir önemi yok, sonuçta zarar verip öldürmek kötüdür. Bir domuza zarar verip öldürmenin bir domuz açısından aynen bir çocuğa zarar verip öldürmenin o çocuk açısından aynı derecede kötü olduğunu söyleyebilir miyiz? Hayır o kadar da değil. Ama gene o domuz için bir kurbağaya zarar vermek bir domuza zarar vermek kadar da kötü değildir. Bazı hayvanlar, aramızdaki diğer hayvanlara kıyasla bizim için iyi olan ve kötü olan şeyleri daha fazla deneyimleyebilirler.

Kurbağalar canlılar için iyi olan şeyleri domuzlara kıyasla daha az deneyimler. Domuzlar iyi olan şeyleri insanlara kıyasla daha az deneyimler. Salyangozlar ve sülüklerin canlılar için iyi olan şeyleri deneyimleme kapasitesi pek yoktur; aslında onlar için iyi ya da kötü olan şeyleri kapasiteleri hiç olmayabilir. Ama ağaçların ve çiçeklerin de kendileri için iyi ya da kötü olan şeyleri deneyimleme kapasitesi yoktur. Ancak ağaçlar ve çiçekler için herşey ya iyi ya da kötü olabilir. Sağlıklı bir ağacı kesmek o ağaç için iyi değildir; çiçeklerin hayatını yok etmek çiçekler için iyi değildir. Ağaçlara ve çiçeklere kasıtlı olarak ya da gereksiz yere zarar vermem, onları öldürmem; salyangozlara ya da sülüklere kasıtlı olarak ya da gereksiz yere zarar vermem ya da  onları öldürmem; böyle yaparsam onlar için iyi olmaz.

Başkalarına zarar vermekten ya da onları öldürmekten kaçınmayı seçmemin böyle yapmaya beni iten ahlâki bir zorunluluğun olup olmamasıyla hiçbir ilgisi yok. Böyle bir zorunluluk yok. Dilediğim gibi yapmakta özgürüm. Başkalarına zarar verip onları öldürmekten kaçınmamın sebebi, öteki canlılara zarar verip onları öldürmemin onlar için iyi bir şey olmaması; yaşayan şeylere zarar verip onları öldürmek onlar için kötü bir şey. Başkaları için kötü olan birşeyi yapmak istemiyorum.

Et yemeyi seçmekte özgür olsanız ve yememeniz için hiçbir ahlâki zorunluluk olmamasa bile, eğer başkaları için neyin iyi olduğunu umursuyorsanız, et yemezsiniz.

Eğer başkalarına zarar vermenin ve  öldürmenin o canlılar için kötü bir şey olduğu konusunda bana katılıyorsanız, başkaları için kötü olan bir şeyi yapmak istemeyen çoğu insan gibiyseniz, o zaman et yemezsiniz.

Ne yapmanız gerektiği konusunda telaşlanmayın. Başkaları için iyi şeyler yapmak istiyorsanız, yapmanız gerekeni yapın sadece.

Çev.Cem

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.