Farkındalık : Tek yol bu

Marc Ching

İşkence görmüş bir cana sarılmanın nasıl bir şey olduğunu anlatacak kelimeler yok. Son nefeslerini almalarını sağlamanın, içlerindeki karanlığın her bir kırıntısını nefesleriyle dışarı vermenin. Kanlarının teninize bulaştığını hissetmenin. Çığlıklarının göğsünüze kendini bir dövme gibi işlediğinin.

Amacımı anlamayan çok insan var. Olduğum şeyi anlamayan nice insan.

İnsanlar kurtardığım her köpeğin yerini bir başka köpeğin aldığını söylüyor. Çiftlikleri kapatmak için çalışmam gerektiğini, başka şeyler yapmam gerektiğini söylüyorlar.

Kapadığınız her bir çiftlik için aynı argüman öne sürülebilir- hep yeni bir tanesi çıkıyor ortaya. Ticaret var olduğu sürece et ticareti için kullanılan köpekler daima olacak.

Karanlığın içine giriyorum. Doğrudan mezbahalara gidiyorum. Ölümün yüzüne dimdik bakıyorum çünkü bu gaddarlığa ancak farkındalığın son vereceğine inanıyorum. Köpeklerin duvarlardan asıldığını gören insanların. Köpeklerin diri diri yakıldığını ve çarmıha gerildiğini gören insanların, işte bu ticaretin böyle sona ereceğine inanıyorum.

Hepimiz kendi rolümüzü oynuyoruz. Kendi parçamızı yerine getiriyoruz. Vegan olanlara sözüm şu: ben de veganım. Hayat hayattır. Bir inek. Bir domuz. Yapabilsem, onların her birini, hepsini kurtarmak için uğraşırdım. Ama yapamıyorum. Yapabildiğim tek şey, kendi yüreğimde anladığım biçimde dünyayı değiştirmek.

Nasıl olursa olsun, kendimi et almaya giden birisi gibi gizleyerek gidiyorum. Başkalarının görmediği şeyler görüyorum. Dehşeti görüyorum. Karanlık görüyorum. Yağmalamayı görüyorum. Tecavüzü.

Sessizlerin sesiyim. Kendi adımı feda ederek farkındalık yaratıyorum. Bunu yapıyorum; çünkü bu farkındalığın tek yol olduğunu düşünüyorum. İnsanlar bir kez karanlığı gördüğünde. Yanan bir köpeğin tenlerine yapışan o iğrenç kokusunu kokladıklarında- işte  o zaman dünyanın buna katlanamayacağına  inanıyorum.

Kurtardığım köpekler, o kanlı mezardan çıkardığım o köpekler- bensiz öleceklerdi. Oradan ayrılırken  oturup tenimden akan kanların. Kalemimden damlayan kelimelerin. Çektiğim video ve resimlerin mümkün olan en iyi şekilde insanların kalplerini ve ruhlarını etkilemesi için dua ediyorum.

Değişimin kendisi olduğuma inanıyorum. Döktüğüm gözyaşlarına bakıp, sonun uzak olmadığına.

Bu videodaki köpek. Öldü O. Onu bir kementle astılar. Demir sopalarla dövdüler. Ve O son nefesini vermeden önce, can acısıyla çığlık çığlığa ağlarken bütün bacaklarını kestiler. Bu köpeğe işkence ettiler, çünkü onun etinin insanı daha güçlü kılacağına inanıyorlar.

Farkındalık. Tek yol bu.

***

Yazı, resimler ve video Marc Ching’in Facebook sayfasından alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.