Taiji’de katliam devam ediyor: dün 60 yunus öldürüldü, 2016’da öldürülen yunus ve balina sayısı 452

The Color of Money

Ocak ayı Taiji-Japonya’da yıllık yunus katliamı anlamına geliyor. 1950’lerde başlayan bu üzücü gelenekte binlerce yunus balıkçı tekneleri tarafından kovalanıyor, yavrularıyla beraber yüzen yunus aileleri takip ediliyor. Hayvanlar yorulana dek kovalamaca sürüyor, ardından etrafı sarılan yunuslar artık bütün dünyada bilinen koylara sürülüyor ve orada ölene dek mızraklanıyor, vuruluyor. Yavruların ve ergenlerin bazıları ayrı tutuluyor ve eğlence merkezlerine satılmak üzere tanklara konuyor. Bu durum ölen yunuslarınkine kıyasla çok daha kötü bir kader anlamına geliyor. Diğer yunuslar öldürülüyor, insan tüketimi için market ve et dükkânlarına satılıyor.

1960’lı yıllarda TV dizisi Flipper’daki yunusların eğitmeni olan Ric O’Barry şu anda 79 yaşında ve Dolphin Project_Yunus Projesi adında bir eylem kuruluşunun da sorumlusu. Ric, Louis Psihoyos ve Ocean Preservation Society adlı gruplar bir araya gelerek The Cove-Koy adlı filmi çekti; the Cove, Tiji’de öldürülen yunusları anlatan bir belgesel.

The Cove belgeselinin 2009 yılında Sundance Film Festivali’nde ilk kez gösterilmesinin ardından Taiji yunus katliamı bütün dünyada beklenmedik ölçülerde ilgi çekti. Taiji artık karanlık bir sırrı olan küçük bir kasaba olarak biliniyor. Belgeselde anlatılan koyun etrafında barikatlar, tel çitler ve metal kapılar var. Balıkçılar gelenek olarak gördükleri şeye müdahale edilmesinden memnun değil. Ancak Japonya’da tüketilen balina ve yunus eti yağ fazla ve civayla dolu. Civanın sebep olduğu zehirlenme bağışıklık sistemine ve sinir sistemine hasar verebilir, östrojen salınımını artırabilir, kadınlarda tümöre ve erkeklerde göğüs büyümesine sebep olabilir. İnsanlar yediklerin şeyin içerdiği riskleri öğrenir öğrenmez yunus etinden vazgeçti. Ancak Japonya satılan etlere uyarı bildirileri koymamakta ısrar ediyor. Bu yüzden yunus/balina etinin tehlikelerini herkes bilmiyor.

Striped dolphin caught on rocks during drive

Bu sebeplerle, Ric O’Barry, Taiji yunus katliamına karşı yürüttüğü savaşına devam etti. Katliamın sürdüğü 6 ay boyunca O’Barry ve arkadaşları her gün koya gidiyor. Grup yaşananları izliyor ve bunları belgelendiriyor ama şu ana dek hiçbir Japon yasasını çiğnemiş değiş. O’Barry sessiz bir protestoyla ya yalnız ya da küçük bir grupla orada duruyor, yaşananları Twitter hesabından paylaşıyor.

Dead striped dolphin caught in nets

The Dolphin Project her yıl öldürülen hayvanların istatistiklerini tutuyor. Bu yılın kotası 1873 hayvan.

 Dolphins attempt escape while fisherman looks on

1 Ocak’tan bugüne dek öldürülen yunuslar:

Şişe burunlu yunus – 45

Şeritli – 152

Risso – 204

Pasifik beyaz karınlı yunus – 0

Pilot balina– 51

Ric’in grubunun takibi ve onların uzun kamera lensleri sayesinde Japon balıkçılar artık yunusları öldürürken kullandıkları araçları gizliyor üzerlerini örtüyor ama koyun kristal suları ölmekte olan yunuslar çığlıklar atıp acıyla kıvranırken köpüklü bir kızıl renge boyanıyor.

The last, remaining dolphin dying in a sea of blood

18 Ocak günü yaklaşık saat 16.45’te Tokyo’ya ayak basar basmaz o’Barry polisler tarafından göz altında alındı. Avukatı Takashi Takano, Japon yetkililerin Ric’in göz altına alınmasına gerekçe olarak turist statüsünü gösterdiklerini söylüyor. Avukata göre aslında hiçbir problem yok ve Ric yasadışı herhangi bir şey yapmış değil. O’Barry geçmişte de göz altına alınmıştı ama bu kadar uzun süreli bir durum ilk kez yaşanıyor. O’Barry bir haftadan uzun bir süredir hapiste ve sorgusunun saatler sürdüğü bildiriliyor.

Oğlu aracılığıyla gönderdiği mesajında O’Barry şöyle söylüyor:

“Japon devleti yunuslara açtıkları savaşa karşı çıkanları baskı altına alıyor. Bütün Batılı eylemcileri temsilen burada tutulduğumu hissediyorum.”

Diver takes last, dead dolphin under tarps

 

Release Ric O’Barry from Custody in Japan

Yazı:

http://www.inquisitr.com/2739337/dolphins-slaughtered-while-the-cove-star-ric-obarry-imprisoned-in-japan/

Resimler:

https://dolphinproject.net/blog/post/the-color-of-money/

 

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.