Özgürlük sesleri: Hollanda sirklerde yabani hayvanların kullanılmasını yasakladı

wildcircusanimals3

 Hollanda, sirklerdeki yabani hayvanlarla ilgili yasa tasarısını geçtiğimiz hafta kabul etti. Yasak, 15 Eylül itibariyle ülkedeki tüm sirkler için geçerli.

Doğal hayatlarından koparılarak insanların eğlencesi uğruna “eğitilen” aslan, ayı, fil, zürafa ve deniz aslanı gibi yabani hayvanlar, özellikle taşıma sırasında büyük zorluklar çekiyor, küçük kafeslerde yaşamaya zorlanıyor ve doğalarına aykırı hareketler sergilemek üzere sahneye fırlatılıyor.

Hollanda’da faaliyet gösteren 22 sirkten yalnızca 16’sının “sahip olduğu” yabani hayvan sayısı 119. Hayvan hakları organizasyonu olan Wilde Dieren de Tent Uit, bu yasak için dokuz yıl önce bir kampanya başlatmıştı, şimdiki hedefi ise sirklerin “daha uygun” hayvanlara yuva olması.

Meksika, Avusturya, Yunanistan ve Belçika’nın da aralarında bulunduğu dokuz ülke sirklerde yabani hayvanların kullanılmasını tamamen yasakladı, geçtiğimiz sene ekim ayında Malta da benzer bir yasayı kabul etmişti.

“Hayvansız” Türkiye Sirki

Birçok kampanya başlatılsa da Türkiye’de hayvanların sirklerde kullanılmasını engelleyen bir yasa henüz mevcut değil. Fakat 2006 yılında kurulan Türkiye Sirki, gösterilerinde hayvanları kullanmayı reddediyor: “Türkiye Sirki olarak her geçen gün sektörümüze yenilikler katarak, çevreye zarar vermeyen, doğayla barışık ve insan sağlığını önde tutan projelerle hizmet üretmeye devam edeceğiz. Biz tüm canlıların dostuyuz, hayvanları sahnede görmekten değil kendi yaşam alanlarında görmekten hoşnut olanlarız.”

Resim ve haber:

Özgürlük sesleri: Hollanda sirklerde yabani hayvanların kullanılmasını yasakladı

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.