Kapitalizmi devrim bitirmezse küresel ısınma bitirecek

Roland Vincent 

İklim bilimciler son yüz yıl içerisindeki insan etkinliklerinin okyanusların ve atmosferin ısınmasının bir numaralı sebebi olduğu konusunda çok büyük oranda hemfikir. İnsan etkinliği dediğimiz şey; endüstri, fosil yakıt kullanımı ve hayvancılığın bir sonucu.

Evrimci biyologlar, sosyologlar, jeologlar, iklimbilimciler ve diğer insanlar,  Dünya tarihinde yaşanan Altıncı Kitlesel Yokoluş sürecine girdiğimizi düşünüyor. Bu süreç, insanları on binlerce türle beraber dünya üzerinden silinmeye götürebilir. Ve bu sürece insanlar sebep olmuş olacak. Kapitalist insanlar.

Dünya üzerindeki yaşam çeşitlerinin yarısı son 40 sene içerisinde yok edildi! Bunun neredeyse tek sorumlusu  endüstri, ormansızlaştırma, hayvancılık, sondaj çalışmaları,  madencilik gibi kapitalist girişimler ve çevresel yıkım.

Bilim adamları, eylemciler, ve tüketicilerin karbon salınımının azaltılması ve yağmur ormanlarının korunmasına yönelik çağrıları muhafazakâr propaganda, politik rüşvet ve kapitalist reklâmlar arasında kayboldu gitti.

İklim değişikliğini durdurmak için çok geç kalmış olabiliriz. Fosil yakıt tüketiminin azaltılması, alternatif enerji kaynakları ve karbon salınımının yasal olarak azaltılması konusunda çok geç kalmış olabiliriz.

O dönüşü olmayan noktaya çoktan ulaşmış ve o sınırı geçmiş olabiliriz.

Eğer durum buysa, politik ve toplumsal devrime duyulan ihtiyaç sandığımız kadar acil bir durum olmayabilir. Kapitalizm kendi yokoluşunu garantileyecek kadar ileri gitmiş durumda.

Ekonomistler, toplumsal adalet yanlıları, çevreciler ve hayvan hakları eylemcileri farklı ama birbiriyle ilintili sebeplerle kapitalizme eleştiriler getiriyor.

Ortak eleştirileri ise, kapitalizmin büyümeyi sürdürmek için sonu gelmeyen kurbanlara ihtiyaç duyduğu gerçeği. Büyüme aynen kanserde olduğu gibi, kapitalizmin olmazsa olmazı.

İklim değişikliği kapitalizmin duvara tosladığı yer. Bu çarpışmanın ölümcül olup olmadığı henüz belli değil, ama şu anda eldeki veriler ölümcül bir çarpışma yaşandığını gösteriyor.

Eğer öyleyse, devrimin gereksiz olacağını söyleyen muhafazakârlar, kapitalistler ve onların iklim değişikliğini reddeden medya ve politikadaki yalakaları yanılmış olacaklar.

Ben dahil birkaç devrimci başarılı olmasa bile yine de bir devrim girişiminde bulunulacağına inanıyoruz. Ama daha akla yakın olan olasılık, kapitalizmin kendi ağırlığı altında kalarak çökeceği.

Devrim diye bir şeye gerek kalmayacak çünkü küresel ısınma insan ırkına korkunç bir bedel ödetecek. Ve endüstriden, finanstan ve politik sistemden sorumlu o kapitalistler insanlığın geri kalanıyla beraber bu bedeli ödeyecek.

O çöküş sırasında, yüz milyonlarca ya da milyarlarca insan açlıktan, hastalıktan, fırtınalardan, gıda ve su için yapılacak bölgesel çatışmalarda ölebilir.

Hayatta kalanlar kapitalistler olmayacak.

Kapitalizm, insan hırsı ve aç gözlülüğünün başarısız bir deneyi olarak yok olacak.

Bölgesel sosyalist toplumlar boşlukları dolduracak.

İnsanlık için yeni bir başlangıç,  kapitalistlerin sebep olduğu iklim değişikliğinin bir yan ürünü olabilir.

Belki de suçluları uyarmak yerine, kendi ölümlerine koşmalarına izin vermeliyiz.

İnsanların topluca yok olacağı böyle bir senaryoda kazanan taraf,  insanlar tarafından işkence edilmek ve öldürülmek üzere yetiştirilmeyecek milyarlarca hayvan olacak.

Dünya ve hayvanlar intikamını alacak.

*

Yazı:

If Revolution Will Not Stop Capitalism, Global Warming Will

Resim:

Global Scientists Shocked by True Scale of Ocean Warming

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.