Madrid’de büyük protesto : 100,000 insan boğa katliamına karşı yürüdü…

Dün Madrid’de düzenlenen en büyük protestolardan birinde 100,000’den fazla insan Castilla ve Leon bölgelerinde yapılan boğa katliamı festivalinin yasaklanması için yürüdü.

Her yıl Tordesillas bölgesinde düzenlenen kanlı Toro de la Vega  festivalinde bir boğa kalabalığın ortasına salınıyor, insanlar ellerinde mızraklarla hayvana saldırıyor.

Yaralarından akan kanla büyük acılar çeken hayvan kalabalıktan kaçamıyor, kaçacak olursa kalabalıklar hayvana daha da fazla mızrakla saldırıyor.

Picture

Yaralı hayvan sonunda kan kaybından ölüyor, bir diğer boğa aynı sonu yaşamak üzere alana alınırken düştüğü yerde can veriyor.

Tordesillas’ın yerel konseyi festivali düzenlememe önerisini hemen reddetti, bölge sakinlerinin festivalin devam etmesinden memnun olduğunu belirtti.

İspanya’nın en ünlü pop ve rock şarkıcıları, oyuncular,  komedyenler ve diğer önemli sanatçılar festivalin iptal edilmesi halinde bölgede büyük ve bedava bir  sanat festivali düzenleyeceklerini açıkladı, yapılacak gösterilerin boğa öldürme ritüelinden daha fazla turist çekeceğini ve  bölgeyi yanlış sebeplerle değil, doğru sebeplerle tanıtacağını söyledi.

Ancak Tordesillas belediye başkanı “kendisine şantaj yapılmasına izin vermeyeceğini” söyleyerek sanatçılara kapılarının açık olduğunu, ücretsiz bir festivale sıcak baktıklarını ama şart olarak Toro de la Vega festivalinin iptal edilmesini kabul etmeyeceklerini söyledi.

Madrid’deki protesto Puerta del Sol meydanından başladı, yürüyüşün Suriye’den gelen mültecilerin İspanya’ya da kabul edilmesini talep eden 2,500 kişilik kalabalıkla çakışmamasına dikkat edildi.

100,000’den fazla katılımcıyla, boğa işkencesi festivaline karşı olanların sayısı geçen seneki katılımcıların tam 2 katı. Yürüyüşü PACMA adındaki hayvan hakları örgütü düzenledi.

PACMA sözcüsü Laura Duarte , 3 senedir gösteriler yapıldığını, “halkın çoğunluğunun bu festivale karşı olduğunu , Tordesillas’taki barbarlıktan zevk almaya devam edip festivali savunanların orada yaşayanlar olduğunu “söylüyor:

“21. Yüzyılda bu iğrenç hayvan işkencesinin modern bir Avrupa şehrinde yaşanmasına devam edemeyiz, bu barbarlığın bitirilmesi için politikacıların duruma hemen müdahale etmesini istiyoruz”.

PACMA 120,000’den fazla insanın adının bulunduğu imza kampanyası listesini merkezi hükümetteki sosyalist partinin  Genel Sekreteri Pedro Sanchez’e  teslim etti.

Torsedillas’ın yerel meclisi sosyalistler tarafından yönetiliyor ve PACMA  , PSOE’nin (İspanyol Sosyalist İşçi Partisi) bir yandan hayvan zulmüne destek verirken nasıl olup da etik ve ilerici bir parti olduklarını iddia edebilmelerini anlamadığını söylüyor.

Yapılan son anketlerde İspanyolların %90’ından fazlası artık boğa güreşlerine ya da boğaların acı çekip işkenceye uğradığı bütün etkinliklere karşı olduğunu ve bu etkinliklerin yasaklanmasını istediğini ortaya koyuyor.

Katalonya ve Kanarya Adaları’nda boğa güreşi düzenlenmiyor, şu anda çoğunlukları sol partileri tarafından yönetilen Valenciana’nın da aynı yönde yürüdüğü görülüyor.

Bir çok yerel konsey yaz fiestalarında boğa koşularına fon vermeyi bıraktı ya da bu etkinliklerin devam edip etmemesi gerektiğine dair kararı seneye yapılacak bir referandumla çözmeye karar verdi.

Haber:

http://www.thinkspain.com/news-spain/26407/march-against-tordesillas-bull-spearing-torture-fest-attracts-100000-protesters

Protesto resimleri:

PACMA Animalista facebook sayfası

Toro de la Vega resimleri:

http://www.occupyforanimals.net/-toro-de-la-vega–tordesillas-sadistic-fiesta.html

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.