Esir fillerin özgür olması için…

Esir fillerin özgürlüğü için açılmış bir çok  imza kampanyası var. Lütfen imzalayın.

KİRİ VE SEİLA

Kamboçya’daki Teuk Chhou hayvan bahçesindeki bu iki filin Japonya’daki bir hayvanat bahçesine satılması düşünülüyor. EARS ASIA adlı hayvan hakları grubu ise iklim değişikliği, refah meseleleri ve denizleraşırı yolculuğun sebep olacağı stres gibi  sebeplerle imza kampanyası başlatarak hayvanların gönderilmemesini istiyor.

Kamboçya’daki fil nüfusu azalıyor, şu anda 500’den az fil var. Bu yüzden her filin önemi büyük.

Kiri ve Seila şu an 20li yaşlarını yaşıyor. Hem Kamboçya hem de uluslararası camida binlerce insan tarafından tanınıyor ve seviliyorlar. Eğer bu hayvanların hayvanat bahçesinden alınması gerekiyorsa, bırakılmaları gereken yer Kamboçya ormanlarıdır.

EARS ASIA sürdürdükleri imza kampanyasıyla Kiri ve Seila’nın Kamboçya Yaban Hayatı Barınağı’na (CWS) götürülmesini talep ediyor.

https://www.change.org/p/the-honorable-prime-minister-of-the-royal-kingdom-of-cambodia-the-forestry-administration-of-the-government-of-the-royal-kingdom-of-cambodia-free-kiri-and-seila

RETIRE RAM PRASAD THE ELEPHANT CHAINED CAPTIVE FOR 30 YEARS

RAM PRASAD

Ram Prasad; Sangli, Hindistan’daki tapınağa henüz yavruyken getirildi. Orada Tapınak para kazansın diye zincirlendi, bugüne dek korkunç acılara maruz kaldı. Özgür özgür dolaşamaması ve hareket edememesinin yanı sıra bu sosyal hayvan birkulağını da kaybetti, ayrıca başka bir filin arkadaşlığını ya da özgürlüğü asla tatmadı. Animal Rahat adlı hayvan hakları örgütü gerekli veteriner bakımı sağlayarak hayvana biraz da olsa yardım etmeye çalışsa bile tapınak filin zincirlenmiş olduğu binanın üstünü kapamayı ve fili tamamen güneşsiz bırakmayı  plânlıyor. Artık Ram Prasad’ın emekli olmasının zamanı geldi; hayatı boyunca  ilk kez özgür olarak çimlerde dolaşacağı bir fil barınağına nakledilmeli Ram Prasad.

http://www.thepetitionsite.com/765/805/831/retire-ram-prasad-the-elephant-chained-captive-for-30-years/#sign

Ayrıca Animal Rahat’ın websitesinde 12 ay önce verilen haberde sürdürülen tedaviler sonucunda Ram Prasad’ın ayaklarında yara kalmadığı yazılmış:

Light at the End of the Tunnel for Elephant Ram Prasad

MALİ

Mali, Filipinler’deki Manila Hayvanat Bahçesi’nde 35 seneden uzun bir süredir esir. Küçük bir salondan büyük olmayan bir bölmede yaşıyor Mali: etrafında çimen ya da ağaç yok, banyo edecek su yok, oyuncak yok, arkadaşı yok. Mali tam 35 senedir başka bir fil görmedi!

Mali hayvanat bahçesine 3 yaşındayken getirildi. Bugün de yaşadığı kapalı bölmeye yerleştirildi, o gün bugündür orada yaşıyor!

24 saat beton zemin üzerinde duruyor.

Mali’nin bütün yaşamı bu betondan bölmede geçti. Fillerin fiziksel, mental ve duygusal sağlığı için gereken hiçbir etkinliği Mali yapamadı.

Mali’nin esareti ciddi ayak problemlerine yol açtı, ki bu, bir çok esir filin ölüm sebeplerinin başında geliyor. Gereken tıbbi bakım sağlanmadığı gibi ayak sorunu artık dayanılmaz bir hâl almış.

Manila Hayvanat Bahçesi betondan yapıyı bozabilir, içeri küçük bir gölet, biraz çimen, birkaç ağaç yerleştirebilirdi. Bu da Mali’nin ayaklarına çok iyi gelirdi.

Boon Lott’s Fil Barınağı Mali için iyi bir seçenek. Websitelerinde de yazdığı gibi  Boon Lott’s Thai filleri için güvenli ve doğal bir yuva olma amacı güdüyor.

PETA senelerdir Mali’nin özgür olması için çalışıyor. Mali’nin  BL’s’e götürülmesi için gereken parayı toplandı, tek yapılması gereken şey artık Manila Belediye Başkanı’nın Mali’nin özgür kalması için izin vermesi.

Lütfen Mali’nin özgür bırakılması için düzenlenen imza kampanyasına katılın.

Ayrıca mali için hazırlanmış siteye de göz atabilirsiniz:

http://www.freemali.com/

https://www.change.org/p/joseph-estrada-the-mayor-of-manila-release-mali-the-asian-elephant-to-boon-lott-s-elephant-sanctuary?recruiter=33559471&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=fb_send_dialog

HAPPY

Bronx Hayvanat Bahçesi ABD’deki en kötü 5. Hayvanat bahçesi olarak tanınıyor. New York Times gazetesi, Happy’yi Bronx H.B’nin en yalnız fili olarak tanımlıyor. Bunun sebebi de normalde en zeki ve sosyal canlılardan biri olan bu filin ABD’de tek başına tutulan fillerden biri olmalı.

Happy ve 6 esir fil yavrusu Tayland’dan ABD’ye 1977 yılında getirildi. 25 sene boyunca Happy ve arkadaşı Grumpy beraber tutuldular. Grumpy ölünce bu sefer Sammy verildi yanına, ama Sammy de 2006 yılında öldü. Ancak o zaman idare fil programına son vermeye karar vermedi, bir daha Happy’nin yanına fil verilmedi.

10 senedir Happy tek başına yaşıyor, hayvanat bahçesindeki diğer fillerle hiç bir teması yok. Oysa filler de maymun ya da yunus gibi sosyal canlılar; ancak kendi türünün yanında hayat dolu olabilen, hayat boyu birbirine sadık olarak yaşayan birden fazla kuşağı bir arada bulunduran aile grupları kuran, yaşlı fillerin ölmeden önce genç fillere dünyayı tanımalarını sağlayan bilgileri aktardığı sosyal canlılar bunlar.

Happy (Mutlu) hiçbir şekilde mutlu değil. 10 yıldır yalnız yaşadı, artık bir barınakta diğer fillerle beraber yaşamayı hak ediyor.

Lütfen bu amaca hizmet etmek üzere hazırlanan imza kampanyasına katılın.

https://www.change.org/p/end-happy-the-elephant-s-10-years-of-solitary-confinement?recruiter=1482038&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=autopublish&utm_term=des-lg-action_alert-no_msg

Help Ganga the temple elephant receive proper care

GANGA

Ganga 8 yaşında bir tapınak fili, şu anda Sir Lanka- Colombo’daki Gangaramaya Tapınağı’nda yaşıyor. Yavruyken annesinden çalındı Ganga ve şimdi hayatını ayak bileklerine takılmış zincirlerle, beton üzerinde, hareket edecek yeri olmadan yaşıyor. Filler çok zeki, sosyal hayvanlardır, bu tür koşullarda yaşamak sağa sallanmak ve başını duvara vurmak gibi kendini gösteren streslere sebep oluyor. Resimde Ganga’yı kendi idrarı içinde, beton üzerinde, zincirlenmiş olarak uyurken görüyorsunuz!

Ganga’nın gereken şekilde bakım görmesi; zincirinin çıkarılması, yeterli gıda ve suyla, günlük yürüyüşlerini yapabileceği, gerektiğinde veterinere gösterileceği, uyuyabileceği düzgün ve temiz bir yerde yaşaması için lütfen imza kampanyasına katılın.

http://www.thepetitionsite.com/384/715/776/help-ganga-the-temple-elephant-receive-proper-care/#sign

Romania- Send Tania, the Zoo Elephant, to a Sanctuary

TANİA

37 yaşındaki Tania, Romanya’daki Targu-Mures Hayvanat Bahçesi’nde tek başına yaşıyor. Betondan boş brr hücrede, kendi idrarı ve dışkısının içinde yaşamaya zorlanıyor.

Tania 1970’lerde doğal ortamından kaçırıldı, Fransa’da bir hayvanat bahçesine gönderildi, orada tek başına 20 yıl yaşadı, yakın zamanlarda ise bir İtalyan sirkinden transfer edildi, en son olarak Romanya’daki Targu-Mures Hayvanat Bahçesi’ne gönderildi.

Dişi filler son derece sosyal canlılardır, kendi doğal sosyal gruplarına ihtiyaç duyarlar. Hayvanat bahçelerindeki doğal olmayan koşullar ciddi psikolojik sıkıntılara yol açıyor, Tania sürekli olarak sağa sola sallanıyor, bu da hayvanın sıkıntı çektiğine işaret eden bir savunma mekanizması. Buna ek olarak beton üzerinde durmak ayak enfeksiyonlarına yol açıyor.

Lütfen imza kampanyasına katılın, Romanya’da Tania’nın en temel ihtiyaçlarını karşılamasını isteyin: içinde dolaşabileceği bir bölme ve arkadaşlık edebileceği başka filler.

http://www.thepetitionsite.com/813/880/651/romania-send-tania-the-zoo-elephant-to-a-sanctuary/?taf_id=13373003&cid=fb_na

KAAVAN

Bir Asya fili olan Kaavan hayvanat bahçesine 28 sene önce Bangladeş devleti tarafından bağışlandı,ve o günden itibaren tek başına zincirlenmiş olarak yaşıyor. Hayvanat bahçeleri fillerin en temel ihtiyaçlarına ulaşmasına engel oluyor: doğal ortamlarında filler 18 saat boyunca aktiftir, günde 30 mile kadar dolaşırlar ayrıca diğer fillerle derin bağlar kurarlar. Ayak problemleri esir fillerin ölüm sebeplerinin başında geliyor. Kaavan’da önceki fillerden Saheli 1991 yılında Sri Lanka devleti tarafından hayvanat bahçesine bağışlanmıştı, o zaman daha 1 yaşındaydı. Saheli ayak kangreninden ve ihmalden öldü. Belki de Saheli, Kaavan’dan daha şanslı bir hayvandı.

Lütfen imza kampanyasına katılarak yetkililere baskı kurulmasına yardımcı olun, böylece fillerin sergilenmesine son verilmesini ve Kaavan bir barınağa yollanmasını isteyin.

https://www.change.org/p/speak-up-for-kaavan-the-chained-elephant-from-28-yrs-of-solitary-confinement-in-pakistan-zoo

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.