Kosta Rika’da hayvanlara özgürlük: Kosta Rika devleti hayvanat bahçelerini kapatıyor

Çeviri: Mignon /Onedio.com editörü

DÜZELTME: Onedio.com sitesinin haberinde verdiği orijinal linkteki yorumlar arasında bir gazeteci, bu haberin 2013 yılına ait olduğunu, Kosa Rika’da 2 adet hayvanat bahçesi bulunduğunu ve bu hayvanat bahçelerinin 2024 yılına dek açık kalacağını belirterek yanlış bilgilendirme ve yönlendirmelerin hayvan hakları mücadelesine zarar verdiğini söylüyor. Beni de bu düzeltme konusunda Elif Göktepe uyardı, kendisine teşekkür ederim.

Kosta Rika dünyada bir ilke imza atıyor ve hayvan haklarını sonuna kadar savunuyor! Bu işe ilk olarak hayvanların özgürlüğünden başlıyor. Sadece insan zevki için kafeslere kapatılmış olan hayvanları serbest bırakıyor.

Kosta Rika biyo-çeşitlilik olan ülkelerden biri!

Kosta Rika biyo-çeşitlilik olan ülkelerden biri!
Özellikle dünyada bilinen türlerin %4’ünü barındıran Kosta Rika doğaya karşı saygı duymamız gerektiğini düşünüyor. Ülkenin çevre raporuna göre, yakın zamanda spor amaçlı yapılan avlanma da yasaklanmış.
Kosta Rika Cumhuriyeti hayvanlara özgürlük vereceğini açıkladı.

Kosta Rika Cumhuriyeti hayvanlara özgürlük vereceğini açıkladı.
Kosta Rika dünyada bir ilke imza atarak kafeslere kapatılan hayvanlara özgürlük tanıyacağını açıkladı. Bu özgürlüğü hayvanat bahçelerini kapatarak başlatacağını açıklayan Kosta Rika devleti, hayvanların sadece insan zevki için kafeslerde yaşamlarını sürdürmelerine oldukça karşı.
Ancak bu karara rağmen anlaşmalı olarak açılan iki hayvanat bahçesini kapatamayacaklarını üzücü bir şekilde dile getirdiler.

Ancak bu karara rağmen anlaşmalı olarak açılan iki hayvanat bahçesini kapatamayacaklarını üzücü bir şekilde dile getirdiler.
Ülkede 2 adet anlaşmalı hayvanat bahçesi olduğunu söyleyen yetkililer, “Anlaşmadan dolayı bu hayvanat bahçelerini kapatamıyoruz, ancak buradaki hayvanları da unutmadık. Onları da kafeslerinden çıkarıp doğal hayata yönlendirebileceğimiz bir hayvanat bahçesi tasarlamaktayız.” şeklinde konuştu.
“Kurtarma ya da onları hayata döndürme konusu dışında, hayvanların hiçbir şekilde esaret altında ya da kuşatılmış olmasını istemiyoruz.”

Kosta Rika Çevre Bakanı Réne Castro bu akımın başında olarak yaptıkları yenilemeyi şu sözlerle aktardı ” Kafesler ve yapay hayattan kurtularak, hayvanları biyo-çeşitliliğe katmayı planlamaktayız. Bu biyo-çeşitliliği arttırmak için doğal yoldan birçok botanik park yapmayı hedefliyoruz.”
Bu güne kadar kafeste kalmış hayvanları doğada yalnız bırakmayacaklar.

Bu güne kadar kafeste kalmış hayvanları doğada yalnız bırakmayacaklar.
Bu güne kadar kafeslerde yaşamış hayvanların gerçek doğaya alışma süreçlerini adım adım takip edeceklerini belirten hükumet, hayvanların doğal yaşama alışması için ilk olarak kafessiz botanik bahçelerde bakımlarının yapılacağını dile getirdi.
Bizim de harekete geçme zamanımız gelmedi mi?

Bizim de harekete geçme zamanımız gelmedi mi?
Kosta Rika gibi biz de hayvanları doğaya bırakmalıyız. Böylelikle kendi çocuklarımıza daha yaşanılabilir bir doğa vaat edebiliriz. Hayvanları kendi ekonomik ve sosyal faydalarımız için kafeslere kapatmak yerine, onların doğal yaşamdaki etkilerini kendi hayatlarımızda daha iyi hissedebiliriz.
Haber ve resimler:http://onedio.com/haber/kosta-rika-da-hayvanlara-ozgurluk-kosta-rika-devleti-butun-hayvanat-bahcelerini-kapatiyor-571904?utm_source=onediocom&utm_campaign=facebook_page&utm_medium=facebook

Kosta Rika’da hayvanlara özgürlük: Kosta Rika devleti hayvanat bahçelerini kapatıyor” üzerine 2 yorum

 1. Önce haber kaynağınız onedio’nun kaynağına ve ardından yorumlara baktım:

  http://higherperspectives.com/costa-rica-shut-down-zoos/

  Bir okur (aynı zamanda gazeteci) ve başkaları haberin eski olduğunu, zaten Kosta Rika’da topu topu 2 hayvanat bahçesi bulunduğunu ve bunların da 2024’e kadar açık kalacağını belirtmiş. Bu tür haberlerin davaya zarar verdiğini de eklemiş. İsterseniz düzeltin siz de:

  Stacy Davies · Script Writer at Screen Actors Guild Foundation
  This story is from 2013. In 2014 the plan was rejected. You do ZERO fact-checking and are only hurting the cause. People need to keep fighting! http://www.ticotimes.net/…/environment-ministry-loses…

  My “issue” of offering correct reporting is that the HP states “Sadly, the country is contractually obligated to keep two of its zoos open for another decade,” leading us to believe ALL other zoos except two will remain open. The fact is that there are ONLY TWO zoos — so Costa Rica has not freed its animals. Search “zoos in Costa Rica.” The animals should be freed, and it would be good know how we can help, not merely post fantasies of things that aren’t true. Rehashing old stories to get clicks without researching and updating them is misinformation, no matter how good they might make us feel in the moment. We need to be smarter than that. I merely checked the facts before posting, as I always do, and as any writer should do, and was disappointed to find this story was not valid. This is important. I’m not merely trolling to critique. I genuinely care about these issues and want to know the facts, and what I can do to help.

  http://seekernetwork.com/seekerdaily/why-costa-rica-is-banning-zoos/

  selamlar
  iyi çalışmalar

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.