Fernando’yu ayağı yaralanınca ormana attılar… ama…

Fernando şu dünyada tam 20 sene çalıştı.

Ayağı yaralandığında Fernando’nun sırtından para kazananlar onu kimsenin bulamayacağı bir yere, ormana götürüp attı.

O anda köpeklerini orada dolaştırmakta olan bir kadın yapayalnız ve yardıma muhtaç bir halde yatan Fernando’yu gördü. Kadın hemen Mino Valley Çiftliği Barınağı’nı aradı.

Barınağı işletenler hayvana yardım etme şansını boşa harcamadı,  ama kendilerinin de yardıma ihtiyacı vardı doğrusu: Fernando’yu ormanda bulsalar bile barınağa nasıl getirecek araçları yoktu. Barınak Facebook’tan kurtarma eylemine gelebilecek olan herkese çağrıda bulundu. İzinde olan bir itfaiyecinin kamyonuyla gelmesi sadece 45 dakika sürdü.

İtfaiyeci ve barınaktakiler hemen yola  çıktı ve yaralı eşeğin görüldüğü yere doğru yol aldı. Eşeğin bir köyün yakınlarında, yaklaşık bir buçuk saatlik bir mesafede olduğu söylenmişti onlara.

Ormana ulaştıklarında her yeri didik didik aradılar. “ Onu aramaya başladığımızda yağmur yağmaya başladı. Elimizde meşalelerle, çaresizce, onu belki buluruz  ümidiyle onu arıyorduk”.

Artık bulamayacaklarına inanmışlardı ki dikenlik dolu bir tepenin ardında, odun yığınının az ilerisinde küçük bir kafanın kendilerine baktığını gördüler. “Birisini gördüğü için öylesine rahatlamıştı ki onu görür görmez resmen ona aşık olduk “diyor barınaktan Fernando’yu kurtarmaya gidenler.

“Çiftlik hayvanları hayatları ancak para getirdikleri sürece değerli olduğu için ve artık kâr getirmedikleri zaman, çok yaşlı olmaları, hastalanmaları ya da yaralanmaları sebebiyle sık sık terkedilip, bir kenara atılıyor ve kendi başlarının çaresine bakmak üzere bir başlarına bırakılıyor” diyor Mino Valley Barınağı kurucularından Abigail Geer.

Fernando artık  mutlu bir şekilde Mino Valley Çiftliği Barınağı’nda yaşıyor.

Haber ve resimler:

https://www.thedodo.com/abandoned-donkey-rescue-1300921964.html?utm_source=The+Dodo+Newsletter&utm_campaign=ec05ed76fe-08_19_2015_NL&utm_medium=email&utm_term=0_4342b46fc5-ec05ed76fe-142305589

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.