Gary Francione ve abolisyonizm

gary

Roland Windsor Vincent

Francione “abolisyonizm”in lideri.

Kendilerine “abolisyonist” diyen bir hayvan hakları hareketini yönetiyor. Bu  hareket kendini 19.yüzyılda (ABD’de) köleliğe karşı çıkanlar (abolistyonistlerle) gibi şekillendiriyor.

Ancak abolistyonistler “abolisyon” sözcüğünü “karşı çıkmak” ile karıştırıyor. Abolisyon yasanın bir şeyi yasaklaması demek.

Modern abolistyonistlerin yaptığı hiç birşey Hayvan Soykırımının yasaklanması amacını gütmüyor. Eğer öyle olsaydı sosyalist devletler için propaganda yapıyor olurlardı, çünkü hayvancılığı yasaklaması mümkün olan devletler, sosyalist devletler.

Modern abolistyonistler vegan olmaktan, diğer insanları vegan olmaya çağırmaktan ve bizim yaptığımız herşeye karşı çıkmaktan son derece memnunlar.

Eğer 19. Yüzyıl Abolistyonistleri de böyle davransaydı başarmış olacakları tek şey, köle sahibi olmaktan kaçınmak olacaktı. Oysa onlar  başkaldırdılar, Underground Railroad için oy kullandılar, onları seçtiler, ve yönettiler (ALF ‘i hatırlatıyor gibi?) Devleti kışkırtılar, adayları desteklediler ve adaylara karşı çıktılar, Karl Marx ve Avrupa İşçi Hareketi’yle aynı saflardaydılar.

Modern abolisyonistlerin “lideri” Gary Francione, ALF’e terörist bir kuruluş diyor. Bu adam mı köleleri kurtaracak?

Çoğumuz hayvan sömürüsü ve zulmü konusunda kendimizi abolisyonist olarak görsek de, Francione , spesifik hayvanlara ya da (balinalar, filler, foklar vb) spesifik türlere yardım etmenin gıda sistemine sıkışıp kalmış hayvanların içinde bulunduğu durumla aynı anlama geldiğini iddia edecek biçimde sözcüğü manipüle etti.

Eğitimine rağmen Francione insan doğasını, politik ve sosyal çalışmaların uygulanabilirliği, kuruluş gelişimi, propaganda, medya ve kamu ilişkilerini anlamak konusunda  entelektüel anlamda sınırlı bir insan.

Francione veganizmi yaymaya yönelik olmayan , ayrıca bütün hayvanları kullanılmasını ve istismarını durdurmaya yönelik bütün çabaları düşmanla işbirliği yapmak olarak görerek reddediyor. Tek konulu kampanyaları (meselâ boğa güreşleri, fok katliamı, balina avcılığı, avcılık vb) hayvan sömürüsüne verilen bir destek olarak görüyor.

Elbette kedi ve köpekleri kurtarmak bir istisna! Nedense kedi ve köpekleri kurtarmak tek konulu kampanya değil ve Francione bunu onaylıyor. Elbette kedi ve köpek kurtarmak, hayvan hakları hareketinde  fon sağlamanın en iyi yolu.

Francione hayvan istismarcılarına ve hayvan ticareti menfaatlerine yönelik doğrudan eylemlerine karşı.

Francione ag-gag yasalarına karşı mücadele edilmesine karşı  (ag-gag yasaları,  kürk veya hayvan çiftlikleri türünden istismar mekânlarında yaşanan olayların gizlice videoya kaydedilmesi gibi eylemlerin suç sayılmasını sağlayan yasalar için kullanılıyor).

Francione veal kapalı bölmelerini, gebe hayvanların içinde esir tutulduğu kapalı bölmeleri, gagaların koparılmasını, boynuzların kırılmasını, hayvanların dağlanması vb. sona erdirmeye yönelik bütün çabalara karşı.

Francione mezbahalardaki kesim hatlarının yavaşlatılmasına karşıdır (bacakları testereyle kesilirken  ineklerin %7’sinin bu yüzden hâlâ bilinci yerinde oluyor).

Francione , Sea Shepherd’ın Japonların balina avcılığını durdurmaya yönelik çalışmasına karşı çıktı.

Francione, IFAW’in Kanada’daki fok katliamını sona erdirmeye yönelik çalışmalarına karşı çıkıyor.

Francione; İspanya, Fransa ve Meksika’da boğa güreşlerinin sona ermesine yönelik kampanyalara da karşı.

Francione  avcılık konusunda ortaya konan uluslararası tepkinin önemsiz olduğunu düşünüyor.

Allahtan Francione ve az sayıdaki takipçisinin hayvan hakları hareketindeki etkisi küçük. Ama onun gibi birisinin böylesine ciddiye alınmış olması hayvan hakları hareketinde bir yönetim, liderlik ve  bilgi eksikliği olduğunu gösteriyor.

Hayvan haklarının başarılı olması için içinde yaşadığımız sistemi değiştirmemiz gerek. Dar görüşlü, inatçı duruşlar etkimizi genişletmemize faydalı olmaz. Hayvan hakları hareketi politik solda önemli bir görev almalı; yaklaşan devrimde büyük bir faktör, ortaya çıkacak sosyalist toplumun vicdanı olmalı.

Francione yeni bir dünya kurarken yüzleşeceğimiz bir çok ayak bağından sadece biri.

Umarız ki destekçileri bize katılır.

Ne de olsa, onlar da hayvanları seviyor.

Francione’ın katılıp katılmayacağıysa bilinmiyor.

**

Yazı ve resim:

https://armoryoftherevolution.wordpress.com/2015/08/05/gary-francione-is-more-dangerous-to-animals-than-the-department-of-agriculture-the-safari-club-and-the-republicans-combined/

.

Gary Francione ve abolisyonizm” üzerine bir yorum

 1. Eğer abolisyonistsen, Francione’ye tapıyorsan, onun sözlerini kuran ayeti gibi ezbere biliyorsan, çok güzel. Değilsen, söz söylemeye bile hakkın yok, çeyrek vegansındır, minnacık beyninle Francione’yi eleştiriyosundur.

  Francione akıllı adam. Kendi reklamını yapmayı başardı. Onun da suçu yok. Adam, “Tek konulu eylem” dedi, “çok yaşa büyük adam” dediler;

  “Doğrudan eylem işlemiyor” dedi, doğrudan eylem tarihini görmezden gelerek, “Çok yaşa Francione, sen her zaman doğru söylüyorsun” dediler;

  “ALF terörist” dedi, “ALF hepimizi öldürmek istiyor, kurtar bizi devlet baba” diye propaganda yaptılar;

  “Veganlık anlatalım” dedi, yüzyılın fikrini bulmuşcasına “Daha önce neden anlatılmadı ki, işte Francione farkı” dediler;

  “vegan” dedi, “Francione” dediler;

  “hayvan hakları” dedi, yine “Francione” dediler;

  “hayvan özgürlüğü” dedi, müritleri artık Franciomber olmuştu, mevzuyu çok çabuk kavrayıp, “hayvanlara bir sorun bakalım özgür olmak istiyorlar mı” dedier;

  “McDonald’s vb yerlerde eylem yapmayın” dedi, müritleri artık robotlaşmıştı, olayı anında kavrıyor ve hemen yanıt veriyorlardı; “McDonald’s önünde kalabalık yapmayın, içeri girin, orayı finanse edin” diye dahice karşılık verdiler.

  Şimdi Francione mi suçlu yoksa peşindeki robotlar mı? Bir adamın ağzının içine bakarak konuşan güruhtan dolayı Francione’yi suçlamam. Francione kim ne derse desin başarılı bir adam. Söylediklerini ufak bir gruba da olsa kabul ettirdi ve kendini veganlığın en ileri gelen adamı olarak lanse ettirdi. Önünde eğiliyorum Francione. Siyasete atılsan, Tayyip’ten bile başarılı olacak adammışsın.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.