Ontario’da 3. kürk çiftliği baskını: 300 mink daha doğaya salındı

Ontari/Kanada’da son 2 ay içerisinde 3. mink özgürleştirme eylemi

Son 2 aydaki baskınlarda yaklaşık 9,000 mink doğaya özgürleştirilmiş oldu.

Şu ana dek ALF  Basın Merkezine ulaşan bir anonim bildiri yok, ama Ontaro Emniyeti 30-31 Temmuz gecesi Guelph/Eramosa’daki kürk çiftliğinden yaklaşık 300 minkin doğaya salındığını açıkladı. Çiftliğin hangi çiftlik olduğu belli değil, ama Millbank Kürk Çiftliği olabilir.

minkfarmer

Bu, Ontario’da son 2 ayda yaşanan 3. kürk çiftliği baskını. Temmuz başında St.Mary’deki çiftliklerden birinden yaklaşık 7,000 mink kafesleri açılarak doğaya salınmıştı. Mayıs sonunda  bir başka St. Marys kürk çiftliğinden bu sefer 1,500’den fazla mink doğaya salındı.

Şu ana dek eylemlerden kimin sorumlu olduğu bulunamadı, ayrıca bulunacak gibi değil, hem de geçen ay eylemicileri bulanlara 75,000 dolarlık ödül verileceği ilân edilmesine rağmen. Kürk çiftliği özgürleştirmeleri ABD ve Kanada’da son 30 yılda düzinelerce kez tekrarlandı, ancak şu ana dek bu sebeple hapse atılan veya hüküm giyen insan sayısı çok az.

Ölene dek kafeslere tıkılan, doğada tuzaklarla gaddarca  yakalanan , gereksiz moda ürünleri için öldürülen kürklü hayvanlar ağır esaret koşullarda hayatta kalmaya zorlanıyor. Bu esir hayvanların doğal içgüdüleri tamamen yok sayılıyor; hayvanlarda kendini yaralama, vücudundan parçalar koparma, hastalık, enfeksiyon, veya stres türü rahatsızlık türleri ve davranışlar görülüyor ve bütün bunlar erken ölümlere sebep oluyor. Kafes koşullarında hayatta kalmayı başaran hayvanlar anal yoldan elektrik verilerek veya gaz verme yoluyla öldürülüyor, ardından derileri yüzülüyor. Mutlak, acı dolu, işkence dolu bir ölümden hayvanları kurtarmanın yanı sıra özgürlükçülerin bir diğer hedefi de kürk satanlara ve üretenlere ekonomik zarar vermek; düzinelerce mağaza ve kürk çiftliği, 1990’lı yıllarda ALF’in Operation BiteBack adlı eylemlerinden itibaren ekonomik zarar ve hasara uğratılmış bulunuyor.

(Operation Biteback ‘le ilgili çeviri de yolda…)

Gerçeği önemseyen insanlar, ekonomik çıkarları olanların iddialarına kendini kaptırmamalı, meselâ doğaya salınan hayvanların evcil hayvanlar olduğu ya da doğada hayatta kalamayacağı , hayvanların kendi arzusuyla kafeslerine geri döndüğü ya da donarak öldüğü, birkaç saat  içinde açlıktan öldüğü, arabaların altında kaldığı ya da evcil hayvanlar tarafından yendiği gibi gülünç hikâyelere asla inanmamalı.

ALF ve diğer anonim eylemciler  hayvanların istismar koşullarından  ve esaretten hemen  kurtarılması eylemlerine başvurmalarının  yanı sıra  hayvanların acılarına son vermek amacıyla bu tür  yerlere ekonomik sabotajda bulunuyor.  Masumların, his ve duyguları olan canlıların canlarını ticarette kullanmanın daha pahalıya patlaması amacıyla eylemciler en azından kardeşlerimize yönelik vahşetlerin daha küçük oranlarda gerçekleşmesini sağlamaya çalışıyor; amaçları ise  masum hayvanların sömürüsünü, esaretini, gördüğü işkenceleri ve öldürülmesini sona erdirmek.

*** ALF tarafından özellikle ABD’de yapılan eylemlerle ilgili bir yazı…

“ALF tarafından baskına uğrayan ve kapatılan kürk çiftlikleri”

http://hayvanozgurlugucevirileri.com/2013/09/28/alf-tarafindan-baskina-ugrayan-ve-kapanan-kurk-ciftlikleri/

Resimler:

ALF Launches “Fur Farm Raiding Season” With The Final Nail #4

300 More Mink Liberated from Ontario, Canada Fur Farm

Yazı:

300 More Mink Liberated from Ontario, Canada Fur Farm

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.