Nepal şefkati seçiyor: Dünyanın en büyük hayvan kurban etme bayramı bir daha yapılmayacak.

Damla Ferahi

29 Temmuz 2015

Nepal’deki Gadhimai festivali, çağlardan beri “gelenek” adı altında kurban edilen hayvanların kanlarıyla yıkanan tapınaklara sahne oluyor.

Bu festival son 300 yıldır her beş yılda bir gerçekleşiyor.

Ama artık sona erdi –bugün.

The Gadhimai Temple Ortaklığı olarak hayvan kurban etmeye bir son verdiğimizi resmi olarak duyuruyoruz. Sizlerin yardımlarıyla birlikte, Gadhimai 2019’da hayvan kanı dökülmeyeceğinin teminatını veriyoruz. Dahası, Gadhimai 2019, yaşamın kutlaması olacak. Alınan her canda yüreğimiz acıyor. Eski bir geleneği değiştirmenin zamanı gelmiştir.

Yüz binlerce bufalo, keçi ve tavuk sopayla darp edilerek ya da başları kesilerek öldürülmekten kurtuldu.

Bu, küçümsenecek bir başarı değildir. Humane Society International/IndiaAnimal Welfare Network Nepal’e olağanüstü emeklerinden dolayı ve dünyanın pek çok yerinde sayısız hayvan koruma gruplarına ve bireylerine, gaddarlığa karşı merhametin zaferine ilham oldukları için şapkamızı çıkarıyoruz.

Ve elbette en büyük takdir, insanlığın gidişatını değiştirme gücünün bizim elimizde olduğunu gösteren Gadhimai Temple Ortaklığının üyelerinin kendisine gidiyor.

Bu inanılmaz haber, festivalin kurbanları adına yapılan kampanyaların yer aldığı sosyal medyada bomba gibi patladı. Aynı zamanda bu zafer gösteriyor ki türümüzün kendisi için aldığı yol yavaş ama dünyanın her ülkesinde duyarlı insanların önderliğinde kesinlikle daha merhametli bir geleceğe doğru ilerliyor.

Yani, gittikçe daha duyarlı ve merhametli oluyoruz.

Dünya üzerinde daha önce hiç böyle bir pozitif değişim gerçekleşmemişti. Ve yeryüzündeki hayvanlar bu değişime hiç bu kadar ihtiyaç duymamıştı. İnsanların “bakımındaki” hayvanların ezici çoğunluğunun bir canlı olarak değil bir meta olarak değer gördüğü, hayatlarını endüstriyel çiftliklerde tutsak olarak geçirdiği bir çağda yaşıyoruz. Hayvan kardeşlerimize olan sorumluluğumuzun bilincine varmak ve bu sömürü çemberini kırmak için hayvanlara olan bakış açımızda küresel bir değişime ihtiyaç var.

3 yaşındaki Nepalli çocuğun keçi arkadaşını kurban edilmekten kurtarması dünya çapında milyonlarca insanın kalbine dokunmuştu.

Dünyadaki en köklü sömürü biçimlerinin çoğunluğu “gelenek” adı altında savunuldu. Kurban bayramı, ineklerin, keçilerin, koyunların anlatılmayan katliamından sorumludur.

Duyarlı insanlar sömürü içeren gelenekleri değiştirmeye çalışırken, kendi kimliklerini kaybetmiş olmuyorlar. Bir kültür, geçmişin donup kalmış değerlerini taşıyan pratikleri sürekli tekrar ederek kendini daha değerli kılamaz. Bunun farkında olan insanlar kendi kimliklerini kaybetmek yerine, o kimliklerine güç katıyorlar. Bu sebeple Gadhimai festivali artık daha güçlü olacak.

Dünyanın en büyük hayvan kurban etme bayramı “yaşamı kutlama” bayramına dönüşebildiyse, gelecek için umutlu olmak için bir sebebimiz var demektir.

Nepal şefkati seçiyor: Dünyanın en büyük hayvan kurban etme bayramı bir daha yapılmayacak.” üzerine 2 yorum

  1. Şefkat mi yoksa ekonomik kaygılar mı? Bardağın boş tarafını görüyor olabilirim ama işin içinde yerel hayvan refahı örgütleri ve Humane Society International olunca biraz şüphelendim, şu iki link ve yaptığım alıntılar ilginizi çekebilir. Bence istenen: bir kurban bayramının herkesin gözü önünde yapılmaması, mezbahaların kapalı kapıları ardında, aşılı hayvanların kontrollü katlini sağlamaya yani Batı tipi uygarlaşmaya bir adım atılması:  http://www.huffingtonpost.in/humane-society-international-hsi-india/animal-sacrifice-at-gadhi_b_7885762.html?ncid=tweetlnkinhpmg00000001

    Moral grounds apart, the call for a ban on animal sacrifice has environmental and economic repercussions too. At sacrificial grounds, the presence of faeces as well as rotting carcasses facilitates the proliferation of pathogens and aids the spread of zoonotic diseases. In 1995, Nepal suffered an outbreak of ‘pestes des petits ruminants’ (PPR) (or “goat plague”) that was believed to have been transmitted through the congregation of animals at Gadhimai. Such sacrifices also result in the destruction of healthy livestock that would otherwise be useful in a primarily agrarian economy. Moreover, given that a majority of the population that participates in the sacrifice is poor, the exorbitant sums required to purchase the animals as well as sacrifice them, make this practice an unwarranted economic burden. PREFACE

    |   | |   |   |   |   |   | | PREFACEPREFACE Many developing countries have common problems concerninganimal welfare, particularly in the livestock slaughter sector. | | | | View on http://www.fao.org | Preview by Yahoo | | | |   |

    This publication is provided as a joint effort between FAO and the NGO Humane Society International (HSI), to offer guidance to animal welfare personnel, transport operators, farmers and slaughterhouse management etc. in improving slaughter, livestock productivity and welfare.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.