Finlandiya’da hayvanlarla seks yapmak hâlâ yasal !

Suomessa eläinseksi ei ole vielä laissa kiellettyä.

* Yazının orijinalinin başlığı ” Evet, Finlandiya’da hayvanlarla seks yapabilirsiniz” tepki gördü ve değiştirdim.

 Macaristan ve Romanya’yla birlikte Finlandiya, Avrupa Birliği’nde hayvanlarla seks yapmanın yasak olmadığı son 3 ülkeden biri.

Finlandiya gerçekten de bestialitenin son kalesi. Burada bir insan hayvan zarar görmediği sürece bir hayvanla seks yapabilir. Bestialiteye karşı yasal düzenlemelerin yokluğu, bu ülkeyi Avrupa Birliği’nde bu konuda yasak getirmeyen tek ülke haline getiriyor.

Şu anda Finlandiya’daki yasalara göre, bir kişi hayvan çok sert ya da gaddarca hareketlere maruz kalmadığı ya da eylem hayvana gereksiz acı veya ızdırap vermediği sürece hayvanlarla seks yapabilir. Bestialite, bir insan ve bir hayvan arasında öpüşme, kucaklama ya da okşama davranışları  için değil , cinsel ilişkiye benzetilebilecek davranışlar için kullanılıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı  Baş Müfettişi Minna Ruotsalo bu konuda “Artık bugüne dek kabul edilenden daha fazlasını içeren bir tanımlama yapmak zorundayız. Bestialite burada bir tabu ve insanlar bu konuda konuşmak istemiyor; ancak tartışmak önemli” şeklinde konuşuyor.

Yasalarda bestialiteyle ilgili maddeler yüzyıllar boyunca bir uçtan diğer uca sürekli değişti. 1734’te doğadaki canlılarla uygunsuz davranışlarda bulunmanın sonucu, İsveç ve Finlandiya’da ölüm cezasıydı.

Ancak Finlandiya bestialiteyi 1971 yılında yasallaştırdı, bunu diğer Avrupa ülkelerini izleyerek yaptı. Suç oluşturabilecek eylemin mental rahatsızlıkları ya da sadece yalnız olan insanlarla başa çıkmanın doğru yolu olmadığı düşünülüyordu. Bestialite 2015 yılı Haziran ayına dek Danimarka’da da yasal bir eylem sayılıyordu.

“Danimarka bestialiteye izin veren son İskandinav  ülkesi olmak istemedi, ayrıca ülkede hayvan genelevleri olduğuna dair ciddi şüpheler de söz konusu. Bu yüzden bestialite suç haline getirildi” diyor Ruotsalo. (( http://hayvanozgurlugucevirileri.com/2013/08/25/hayvanlara-tecavuz-ve-hayvan-genelevi/ ) Hayvanlara Tecavüz ve Hayvan Genelevi yazısını okuyarak daha geniş bilgi edinebilirsiniz).

Bu zor vaka Finlandiya’da araştırılmadı, ama Ruotsalo Norveç ve İsveç’te geniş çalışmalar yürütüldüğünü söylüyor.  Sığır ve inekler, atlar, koyunlar, köpek ve kesiler cinsel olarak en çok istismar edilen hayvan türleri arasında yer alıyor.

Ruotsalo “ Vakaların çoğu ortaya çıkarılamıyor; çünkü utanç verici bulunuyor ve bu yüzden uzak duruluyor; ancak bu tür eylemlerde bulunan bazı  insanlar Finlandiya’da bestialitenin suç olup olmayacağı konusunda bizimle bağlantı kurdu” diyor.

Norveç ve İsveç’te yürütülen çalışmalar vakaların çoğunda hayvanların anksiyete ve korku hissetmelerinin yanı sıra fiziksel yaralardan dolayı da acı çektiğini gösteriyor. Hayvanlar çoğu kez bu yaralar sebebiyle ölüyor.

Hayvan korumacılığı konusundaki Finlandiya yasaları şu anda bir reform yapmaya hazırlanıyor. Bu konuda çalışma yapan bir grup bestialite içerikli eylemlerin kapsamlı bir şekilde suç haline getirilmesini öneriyor.

Ancak, Ruotsalo’ya göre bu yaklaşım Adalet Bakanlığı tarafından eleştiriliyor. Bestialite konusu ahlâki anlamda oldukça ağır bir konu; ancak ahlâki tepkilerin bir şeyin suç haline getirileceği anlamına gelmediği söyleniyor. Ruotsalo yine de hayvan refahı konusunun ciddi bir legal standarda kavuşturulması gerektiğinin altını çiziyor:

“Bizler de bir hayvanın içsel değerine saygı duyma temeline dayalı bir yasal düzenlemeden yanayız “.

Resim ve yazı v:

http://yle.fi/uutiset/yes_in_finland_you_can_have_sex_with_your_pet/8153974

Finlandiya’da hayvanlarla seks yapmak hâlâ yasal !” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.