Hayvanlar kaybediyor.

losing

Natasha Sainsbury

Hayvanlar kaybediyor.

Hayvan hakları hareketi başarısız oldu.

Son 50 yılda yaptığımız her şeye rağmen, modern hayvan hakları hareketinin başladığı döneme kıyasla artık daha fazla hayvan acı çekiyor ve ölüyor.

Son 50 yılda kurtarılan, özgürleştirilen bütün hayvanların sayısı 8 saat içinde öldürülecek hayvan sayısından az.

Bunu kim duymak ister? Hiç kimse!

Bir çok eylemci veganizmi yaymakla öyle meşgul ki karnistlerin bizden çok daha hızlı çocuk  sahibi olduğunu farketmiyor bile. Veganlar dünya nüfusu karşısında sayıca geride kalıyor.

Veganizm Hayvan Soykırımını sona erdiremez, çünkü dünya çapında hayvan ürünlerine olan talep insan nüfusundaki büyük artışla paralel olarak artıyor.

Bir çok büyük hayvan hakları kuruluşu gösterdikleri gayretin işe yaramadığını duymak istemiyor; çünkü milyonlarca dolar ve yüzlerce hatta binlerce iş, kendilerine destek verenlerin, bu kuruluşların program ve kampanyalarının bir fark yarattığına inanmasına bağlı. Bir çok kampanya hayvanlara yardım edebilir, ama insan zulmünün çoğu kurbanı açısından hayvan hakları hareketi yok gibi.

Bütün bir hayvan hakları hareketi kendi yanlarına yeni eylemciler ve veganlar katarak bu gelgiti durdurabileceğine inandırmış durumda, bütün dünyanın değişebileceğine inanıyor.

Dünya değişemez.

Buradaki esas mesele hayvanları umursayan yeterli insanın olmaması. Ve hayvanları umursayan herkes bir anda vegan da olsa hayvanları köleleştirip katleden ve dünyaya hayvan cesetlerini pazarlayan kapitalist sistemde bir oyuk dahi açamaz.

Hakikatin ne olduğu konusunda hayvan hakları hareketini uyarmak, bir çok insanı rahatsız edebilir, ama hayvanlar için bunu yapmak kesinlikle gerekiyor.

İnsanlar her yıl mezbahalarda 60 milyar hayvanı katlediyor, 50 sene öncesine göre 4 kat artış söz konusu.

Hayvan Soykırımının önümüzdeki 20 senede ikiye katlanması bekleniyor.

Görünen o ki; yaptığımız şey işe yaramıyor.

İşe yaramıyor; çünkü yanlış savaşların mücadelesini veriyoruz.

İnsanlar her yıl milyarlarca hayvanın üretilmesi, köleleştirilmesi ve öldürülmesinden sorumlu. Bizlerse insanları böyle davranmamaya ikna edebileceğimiz varsayımıyla hareket ediyoruz. Hakikaten gülünç bir düşünce. İnsanların çok önemli bir kısmı hayvanların canını yakmaktan artık sakınmaya karar verse bile geri kalan büyük çoğunluk şahsen olmasa bile başkaları aracılığıyla hayvanlara  işkence etmeye ve onları öldürmeye devam edecek.

Et, yumurta, süt ürünleri ve deri tüketen herkes bu hayvanların öldürülmesi için başka insanları kiralıyor.

İnsanların ne yaptığını bilmemeleri de değil mesele. Umurlarında değil.

İnsanların toptan yok edilmesini savunmayacaksak eğer,  insanların hayvanlara ve çevreye verdiği zararı azaltmamız gerek.

İnsanlar en büyük zararı kapitalist oldukları zaman veriyor.

Kapitalizm, Dünya üzerindeki neredeyse bütün hayvan zulmünün faili. Hayvan Soykırımının sebebi. Kapitalizm hayvanlara karşı işlediğimiz en dehşet verici suçları hem destekliyor hem de ödüllendiriyor.

Kapitalizm hayvanların gerçek düşmanı. Kapitalist toplumlar sosyalist toplumlara kıyasla kişi başına  2 katı hayvan tüketiyor ve  öldürüyor.

Bu basit gerçek hayvan hakları hareketi tarafından görmezden geliniyor. Sanki kapitalizm önemsiz, iyi bir şeymiş gibi davranıyoruz.

Kapitalizmde hayvanları kurtarmaya gayret edişimizi Auschwitz’de Yahudileri kurtarmaya benzetebiliriz. Birkaç kişiyi kurtarabiliriz, ama sistem öldürmek için dizayn edilmiş.

Kapitalist hastalığın semptomlarıyla savaşıyoruz, hastalığın kendisiyle değil.

Daha şaşırtıcı olansa kapitalizmi destekleyen hayvan hakları eylemcilerinin olması.

Bu insanlar muhafazakâr. Muhafazakârlık kapitalizmin politik yüzüdür. Muhafazakâr siyasetçiler, Wall Street, Büyük Tarım Şirketleri, bankalar ve uluslararası şirketlerin sözcüsü ve pezevengidir. Bu insanlar hayvanların düşmanıdır, çevreye düşmandır; yoksulların, mahrumların düşmanıdır.

Hayvan hakları eylemcilerinin muhafazakâr olması siyah Amerikalıların  Ku Klux Klan üyesi ya da Yahudilerin Nazi olması gibi bir şey.

Kral çıplak demenin zamanı.

Boşa kürek çekiyoruz.

Milyarca hayvan düşmanla savaşmayı reddettiğimiz için  acı çekmeye ve ölüme mahkûm ediyoruz.

*Yazı ve resim:

https://armoryoftherevolution.wordpress.com/2015/07/10/animal-organizations-are-raising-millions-and-dooming-animals/

** Yazıdan küçük bir paragrafı çıkardım. Yazarın sosyalizmle ilgili romantik sözlerinin yazının genel havasını bozduğunu düşündüğüm için yaptım bunu. Yanlış yaptığımı düşünenler olacaktır, ben de öyle düşünüyorum…ama oldu bi kere.

işte o kısım:

“Eğer kapitalizmin yerine sosyalizmi getirebilsek, her sene 30 milyar kara hayvanı ve bir trilyondan fazla deniz canlısı kurtulur. Tek bir veganın yardımı olmadan, hiç kimse hayvan kurtarmadan ya da hayvan hakları için mücadele etmeden hem de.”

Hayvanlar kaybediyor.” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.