Kürk hakkında bilmeniz gereken 10 gerçek

1/ Her yıldan 50 milyondan fazla hayvan modada kürk kullanımı sebebiyle vahşi bir biçimde öldürülüyor.

2/ Kürklü hayvanlar gaz verme, elektrik verme ve boyun kırma gibi metodlarla, ayrıca dehşet verici kapan/tuzaklarla yakalanarak öldürülüyor.

Kürk, et endüstrisinin yan ürünü değildir.

3/ Tavşan kürkü çoğu kez et üretiminin yan ürünü sanılıyor. Aslında çok az tavşan eti mezbahalardan elde ediliyor, çünkü mezbahalar etleri için yetiştirilen tavşanların posalarını çöpe atıyor. Kürk tamamen fabrika çiftliklerinde yetiştirilen ya da tuzakla yakalanan hayvanlardan elde ediliyor.

4/ Kürklü süs pazarı kürk ürünleri için öldürülen hayvanlar için eşit derecede bir tehdit oluşturuyor. Bu süsler kürk ceketlerden, paltolardan vb. “geri kalan” bir şey de değil. Binlerce hayvan moda süsler yapmak için öldürülüyor. En küçük bir kürklü süs ya da kürk kullanılan ürün almak bile kürk endüstrisine destek vermek anlamına geliyor.

5/ Aksesuar etiketleri hangi tür hayvan kürkünün kullanıldığını doğru şekilde tespit etmeye yaramıyor.

6/ Bir çok Avrupa ülkesi bir yandan finansal kapasiteyi sürdürürken aynı anda kürklü hayvanların refahının eşit derecede sağlanabilmesinin imkânsız olması sebebiyle kürk çiftçiliğini yasakladı ya da yasaklama aşamasında.

7/ Kürk “çiftlikleri”  tuzak ve kapanların alternatifi değildir. Bu sözcükler kürk endüstrisinin  kürk hayvanlarının kafeslere tıkıldığı ve ardından öldürüldüğü köle tesislerini anlatmak için kullanılan yumuşatılmış ifadelerdir. Şu anda bu tür fabrika çiftliği benzeri yerlerde tutulan milyonlarca hayvanı korumak için hiçbir (federal) yasa bulunmuyor.

8/ Foklar kürkleri sebebiyle sopalarla dövülüyor ve derileri yüzülüyor. Kanada fok avı şu anda dünyada deniz memelerinin öldürüldüğü  en büyük ticari katliam; 2003 ve 2005 arasında yaklaşık 1 milyon fok yasal olarak öldürüldü. Fok kürkünün modada kullanımı ise bu katliama destek olmak anlamına geliyor.

9/ Kürk ticareti Kuzey Amerika ekonomisinde önemli bir rol üstlenmişse de gelenek asla sömürüyü meşrulaştıramaz. Bir zamanlar için kabul gören ama artık daha zulüm dolu bir zamanın dehşet verici kalıntıları olarak görülen bir çok kültürel pratik var.

10/ Kürk endüstrisi çevremize ve yaban hayatına yönelik bir tehdit; daha fazla enerji tükettiği gibi, daha fazla kirliliğe, toprakların yok olmasına, yanlışlıkla tuzaklara yakalanan ya da öldürülen soyları tükenme tehlikesi altında olan hayvanlar da dahil olmak üzere yaban hayvan nüfuslarının azalmasına yol açıyor.

Çev.Cem

Yazı:

http://www.bornfreeusa.org/facts.php?p=452&more=1

Resim:

A Shocking Look Inside Swedish Fur Farms

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.