Kötü muameleye maruz kalmış tapınak fili Surathala’ya yardım edin…

Please help Surathala, another abused temple elephant in Sri Lanka.

Lütfen Sri Lanka’da kötü muameleye maruz kalmış bir diğer tapınak fili Surathala’ya yardım edin.

Yazar: Cristina Downing

Çeviren :Elif Ersöz

Hedef: Turizm ve Spor Bakanı Sayın Navin Dissanayake  ve Turizm ve Spor Bakanı Yardımcısı Sayın Wasantha Senanayake.

İmzalar:6216

Yukarıdaki fotoğraflar suiistimale uğramış  tapınak fili Surathala’nın videosundan alınmıştır. Vİdeoyu bu siteye yükleyemedim, bu yüzden görmek isterseniz youtube’a yükledim.

Surathala ismindeki fil Sri Lanka’daki bir Budist tapınağının suiistimalinin son kurbanı. Surathala her gün hareket edemeyeceği kadar küçük odada ve sert bir yerde , ön ve arka bacağı zincirlenmiş halde yaşıyor. Bu,  tapınak fillerinin nasıl yaşadıklarını ve acı çektiklerini gösteriyor ama suiistimal hakkında gittikçe daha çok hikâye gün yüzüne çıkıyor. 4 nisanda, Kattle Rajamaha Viharaya Tapınağında kancalı bir sopayla terbiyecisi tarafından dövülen Surathala’nın  videosu çekildi. Ayrıca Surathala’nın derisini sürten ve kesen zincirler yüzünden arka bacağında derin bir yarası vardı ve son düşüşü yüzünden kafasından yaralanmıştı.

Bu tapınağın bir suiistimal geçmişi var ve tapınağın fillerinden üç tanesi ağır cezalar, açlık ve dövülmeleri sebebiyle öldü. Sri Lanka’da filleri, genellikle de  yavru olanları, tapınaklara veya özel mülk sahiplerine bağışlamak devlet için bir gelenek. Devlet bu üç  filin ölümlerini bilerek Kotte Rajamaha Viharaya Tapınağına filleri bağışlamaya devam ediyor. Sri Lanka hükümeti hayvanları koruma kanunlarını göz ardı ediyor ve tapınakların isteklerini ön planda tutuyor. Sri Lanka özünde bir Budist şehri bu yüzden de  tapınaklarla anlaşarak,  Buda’nın öğretilerini de hiçe sayıyorlar. Lord Buddha yaşayan bütün canlılara zarar vermemeyi, yani Ahimsa’yı öğretti.

Yetkililerden Surathala’ya yardım etmek için acilen harekete geçmelerini ve Surathala’yı veteriner bakımına almalarını, terbiyecisini kovmalarını ve fillerini seven, önemseyen ve bu iş  için  donanımlı bir fil seyisini getirmelerini rica ediyoruz.Ne yazık ki Sri Lanka’da gerçek bir barınak yok, bu yüzden bu sefer yapabileceğimiz en büyük şey Surathala’nın mümkün olan en büyük yardımı almasını talep etmek. Umuyoruz ki Sri Lanka bu acımasız kültürel uygulamaları değiştirecek, belki de bir gün barınaklar açılacak ve bu filler esaret dolu bir yaşamdan kurtulacaklar ve geriye kalan günlerini işkence ve suistimalden uzak özgürce yaşamalarına izin verilecek .

İmza atmayı unutmayın:

http://www.thepetitionsite.com/497/955/925/please-help-surathala-another-abused-temple-elephant-in-sri-lanka/?taf_id=13913850&cid=fb_na

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.