Fransa, boğa güreşlerini kültürel miras listesinden çıkardı

Spanish matador Salguero is trampled by bull during bullfight in Mexico bullring in Mexico City

Burak Avşar

Fransa, hayvan hakları aktivistlerinin baskısına daha fazla dayanamayarak boğa güreşini kültürel miras listesinden çıkardı.

Boğa güreşlerinin bahsi açıldığında akla ilk gelen ülke İspanya olmasına rağmen güney Fransa’da düzenlenen “La Corrida” etkinlikleri bölge halkının arasında oldukça popüler.

Fransa’da 2011 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınarak “manevi miras”şeklinde değerlendirilen boğa güreşleri, hayvan hakları aktivistlerinin baskısı sonucu listeden kaldırıldı.

The Local’ın haberine göre, mahkeme, boğa güreşine karşı düzenlenen protestoları görmezden gelmedi ve kültürel miras listesinden çıkarma kararını verdi.

CRAC Europe isimli boğa güreşlerine karşı kurulmuş organizasyonun yetkililerinden Roger Lahaha gelişmeyi şöyle değerlendiriyor: “Bu yüzyıla ait olmayan barbarlığın iptal edilmesi yönünde atılmış bir adım ve muazzam bir başarı.”

CRAC, 2012 yılında boğa güreşlerini tamamıyla yasaklamaya çalışmış; ancak başarısız olmuştu. Organizasyon bu kararı devam ettirmeye çalışmaya çalışıyor; ancak İspanya doğumlu Fransa Başbakanı Manuel Valls boğa güreşlerinin yasaklanması önündeki en büyük engel.

Geçmişte bu konu hakkında umarsız açıklamalar yapan Valls şöyle demişti: “Bu benim sevdiğim bir şey, bu benim kültürümün bir parçası. Korumamız gereken bir gelenek. Bu tarz gelenekleri korumak zorundayız, hayatımızdan çıkarıp atamayız.”

Fransa’da hayvanlar her ne kadar kanunen korunsa da boğa güreşleri bir istisna olarak varlığını sürdürmekte. Hayvan hakları aktivistleri konunun peşini bırakmayacaklarını söylüyorlar.

Resim ve haber:

https://gaiadergi.com/fransa-boga-gureslerini-kulturel-miras-listesinden-cikardi/

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.