Faytona binme … atlar ölüyor

Sadece Adalar’da her yıl 400’den fazla at, sömürüldükleri süre zarfında çeşitli hastalıklar veya sakatlanma gibi nedenlerle mezbahaya gönderilmeleri sonucunda yaşamını yitiriyor. Bazıları, bakımı külfet geldiğinden kışın ormana terk edildikleri için ölüyor; bazıları da fayton kazalarında ölümcül yaralar ve darbelerle kıvranarak son nefesini veriyor. Bir at, ortalama 25 sene yaşayabiliyorken, faytona koşulan atlar, çok ağır bir sömürü sistemine dahil edilerek sonu hep aynı olan ağrılı ve acılı bir ölüme mahkûm ediliyor. Fayton atlarına huzurlu bir ölüm bile çok görülüyor. Doğal olmayan bir şekilde yaşamını yitiren, ölürken bile paraya dönüştürülen atların yerine hemen başka atlar getiriliyor.

Çok ağır bir zulüm ile ayakta duran faytonculuk derhal yasaklanmalı ve faytonlarda çalıştırılan tüm atların yaşam hakları güvence altına alınarak ömürlerinin sonuna kadar yaşamsal ihtiyaçlarının giderileceği, her türlü tehlikeden ve tehditten uzak bir şekilde özgürce yaşayacakları bir tesiste yaşamaları sağlanmalıdır.

Adalar’ın ulaşım sorunu için atların kullanılmadığı, Adalar’ın yapısına, doğaya ve ekolojik sisteme dost çözümlerin uygulamaya koyulmasını istiyoruz. Adalar halkının hayvan kullanımını içermeyen, doğaya ve herhangi bir canlıya zarar vermeyen önerilerinin dikkate alınarak hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

Talebimiz, “daha az fayton” veya “atlar için daha iyi yaşam koşulları” değil, atlı faytonların tamamen kaldırılmasıdır. Talebimiz, atlara özgürce yaşam hakkının, yani her canlının doğuştan sahip olduğu ve gerek uluslararası sözleşmeler gerekse ulusal mevzuat ile devletçe de güvence altına alınmış olan en temel hakkın derhal geri verilmesidir.

Yetkililerin, yıllardır binlerce atın hayatını kaybettiği, çok ağır koşullarda çalıştırıldığı, sakatlandığı atlı faytonların, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi, İstanbul’da ve tüm Türkiye’de tamamen yasaklanması için yetkilerini kullanarak harekete geçmesini rica ediyoruz.

Fayton Binme Atlar Ölüyor Platformu

https://faytonabinmeatlaroluyor.wordpress.com/

İmza kampanyası:

https://www.change.org/p/istanbul-b%C3%BCy%C3%BCk%C5%9Fehir-belediye-ba%C5%9Fkanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-ibb-genel-sekreter-yard%C4%B1mc%C4%B1s%C4%B1-muzaffer-hac%C4%B1mustafao%C4%9Flu-orman-ve-su-i%C5%9Fleri-bakanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-her-y%C4%B1l-sadece-adalar-il%C3%A7esinde-400-den-fazla-at-faytonlarda-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Ft%C4%B1r%C4%B1l%C4%B1rken-hayat%C4%B1n%C4%B1-kaybediyor-%C3%A7ok-feci-%C5%9Fekillerde-hayat%C4%B1n%C4%B1-?just_created=true

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.