Norveç’te hayvan hakları polisleri göreve başlıyor

Sylvi Lishtaug
Norveç Tarım Bakanı Sylvi Lishtaug yaptığı açıklamada, “Bu program sayesinde hayvanların ve dolayısıyla da insanların güvenli bir biçimde yaşamaları için girişimlerde bulunabileceğiz” dedi. (Görsel Kaynağı: http://e24.vgc.no)

Hak ve özgürlükler ülkesi Norveç, bu hafta başlayacak program ile hayvanların ve aynı zamanda insanların korunması için hayvan hakları polis departmanlığını yürürlüğe sokacak.

Üç yıl boyunca yürürlükte olacak program ile bir dedektif, bir hukuk danışmanı ve bir koordinatör, Norveç’teki hayvan istismarı vakalarının izini sürüp yasal işlemlerini yürütecek.

Konu hakkında demeç veren Norveç Tarım Bakanı Sylvi Lishtaug yaptığı açıklamada, “Her şeyden önce, hayvanları korumak adına bu program oldukça önemli. Böylece, hayvanlar sahip oldukları haklardan yararlanabilecek ve herhangi bir hak ihlali durumunda onları savunan bir ekip bulunacak” dedi.

Yalnızca hayvanların içinde bulunduğu tehlikeyi minimuma düşürmeyi hedeflemediklerini belirten Lishtaug, bu program ile insanların haklarını da muhafaza etmeyi planladıklarından bahsetti.

Daha önce yapılan araştırmalarda, “hayvanlara karşı kusurlu davranışta ya da istismarda bulunan bireylerin, aynı davranışları insanlara karşı da uyguladığı” raporlanmıştı.

Hayvan Hakları Polisi
Norveç bu girişimi başlatan ilk İskandinav ülkesi değil. (Görsel Kaynağı: Russia Today)

Norveç’in başlatacağı bu girişimin, diğer ülkeleri de bu alanda reforma götürtecek kararlar aşamasında teşvik edebileceği düşünülüyor; ancak bölgedeki hayvan hakları polislerine sahip olan ilk ülke Norveç değil.

2011 yılında hayvan refahı sorunlarını takip etmek adına Hollanda ve İsveç’in başlattığı programlarda 500 polis görev almıştı.

Norveç’te geçtiğimiz yıl içerisinde hayvan istismarına bağlı 38 farklı suç tespit edildi. Başlatılacak programın, hayvan istismarcılarının 3 yıla kadar hapis yatmalarına sebep olacağı öngörülüyor.

Kaynak: Ecorazzi

https://gaiadergi.com/norvecte-hayvan-haklari-polisleri-goreve-basliyor/

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.