Vietnam’ın Quang Ninh şehrinde ayı çiftlikleri kapatılıyor

A bear with a missing limb at Cau Trang bear farm

Dünyanın her yerinden gelen uluslararası baskı sonunda  Halong Bay ayıları, Animal Asia tarafından kurtarılıyor.

Vietnam’ın Quang Ninh hükümeti şehirdeki ayı çiftliklerinin tamamen kaldırılacağını ve bu çiftliklerde bulunan 38 ayının tamamının Animals Asia’nın Vietnam Ayı Kurtarma Merkezi’ne transfer edileceğini söyledi.

Bu eylem, ‘Halong Bay Ayılarını Kurtarın’ kampanyasının bir sonucu. Kampanya dünyanın her yerinden 115,000 imza toplamayı başarmıştı. 12 büyükelçi hükümetin çiftliklerin kapaması için mektup yazmış, ayrıca Judi Dench, Olivia Newton John, Stephen Fry gibi ünlüler de kampanyaya destek vermişti.

Quang Ninh idaresi transferi gerçekleştirecek olan her  çiftçiyi ödüllendirmeye karar verdi. Ayrıca Animal Asia ayı kurtarma, barındırma, rehabilitasyon ve gereken bütün bakımların maliyetini karşılamayı kabul etti.

4 Mayıs’tan itibaren Quang Ninh yetkilileri şehirdeki 17 ayı çiftliğiyle anlaşma yapmaya başlayacak, böylece hayvanların transfer işlemi güvence altına alınmış olacak.

A skeletal bear at Cau Trang bear farm

İlk 2 ayı 5 Mayıs günü kurtarılacak.

38 ayının transferinin Haziran ayında tamamlanması bekleniyor.

Bu başarı  Quang Ninh  polis ve turizm departmanları, Animals Asia temsilcileri ve şehirdeki ayı çiftliği sahiplerinin sürdürdüğü görüşmeler sonucunda sağlandı.

Kurtarma eylemleriyle beraber Animals Asia’nın Vietnam Ayı Kurtarma Merkezi’nin Kasım 2014’te 2 yeni çifte ayı barınağının tamamlanmasıyla tam kapasitede çalışmaya başlayacak.

Animals Asia alanda 5. ayı barınağı yapmaya hazırlanıyor.

Bear languished in cage at Cau Trang bear farm 10

Animals Asia kurucusu ve CEO’su Jill Robinson konu üzerine bir açıklama yaptı:

“Bu harika bir haber- Vietnam ayıları ve ayı safrası endüstrisinin pençesinden ayıları kurtarmak için kampanyaya katılan herkes için büyük bir başarı. Bunu siz başardınız.

Bu 38 ayının kurtarılması 12 büyükelçinin sürekli sürdürdüğü baskı, dünyanın her yerinden 116, 000 insanın destek verdiği imza kampanyası ve Animal Asia’nın Vietnam’daki çalışanlarının korkmadan yorulmadan ısrar etmesi ve bu konunun görmezden gelinmesine engel olması sonucunda sağlandı. Bu hepimiz için bir zaferdir.

Artık daha fazlasını yapmamız gerek. Ayılar için yardım istemeye devam, çünkü  ayı safrası çiftçiliği Quang Ninh şehrinde yapılmıyor sadece. Bütün ayıları kurtarmaya çalışmak, organizasyonu büyük bir baskı altına alacak ama bu görevden kaçamayız. Ayı safrası endüstrisinin ayıları resmen kuruttuğu bir noktada  ayılar dostlarına daha çok ihtiyaç duyuyor. Bugün başarımızdan dolayı gurur duyabiliriz, ardından mücadeleye devam etmeliyiz. Çarpışmayı kazandık evet, şimdi savaşı da kazanmalıyız.”

AYI SAFRASI ÇİFTLİKLERİ NEDİR?

10,000’den fazla ayı Çin’de, 2,000 dolayında ayı ise Vietnam’da ayı safrası çiftliklerinde tutuluyor. Bu ayılar safraları alınmak üzere düzenli olarak “sağılıyorlar”, bu safra geleneksel tıp uygulamalarının yanı sıra sıradan ev ürünlerinin üretiminde de kullanılıyor.

Safra son derece acı veren tekniklerle çıkarılıyor, bu uygulama sonunda hayvanlarda büyük enfeksiyonlar görülüyor. Pratik son derece etkili, ve pahalı olmayan herbal ve sentetik alternatifler olmasına rağmen devam ediyor.

Ayıların çoğu küçük kafeslere tıkılıyor. Çin’de kafesler o kadar küçük ki ayıların  sağa sola dönmesi ya da dört ayak üzerinde durması imkânsız. bazı ayılar daha yavruyken kafese tıkılıyor ve bir daha asla serbest bırakılmıyor. İnanamayacaksınız ama, ayılar 30 sene boyunca kafeslerde esir olarak yaşayabiliyor. Bu  çiftliklerdeki ayıların çoğu açlık çekiyor, susuz kalıyor, bir çok hastalığa yakalanıyor ve çoğu kez kanser olup  ölüyor.

https://www.animalsasia.org/intl/media/news/news-archive/breaking-halong-bay-bears-set-for-rescue.html

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.