Çinli eylemcilerden yeni bir zafer: 180 köpek mezbahaya teslim edilmeden kurtarıldı.

Shenyang eylemcilerinin kurtardığı köpeklerden biri

Çinli eylemciler geçen yıl 16 kamyonu durdurdu, ve yaklaşık 8,000 köpeği mezbahada öldürülmekten kurtardı.

Cumartesi günü Çin’de mezbahaya götürülmekte olan 180 köpek hayvanları taşıyan kamyonun eylemciler tarafından durdurulmasının ardından kurtarıldı.

Hayvanseverlerden Houston Üniversitesi’nde Doğu Asya Siyaseti yardımcı profesörü ve ayrıca Humane Society International Çin bölgesi uzmanı olan Peter Li otobanda giderken içi golden retriever ve diğer türlerle dolu kamyonu gördü.

Li , Çinli eylemcileri olaydan haberdar etti, mesaj eylemciler arasında yayıldı. Eylemciler kamyonu yakaladı ve etrafını sardı.

“Ardından ülke çapında eylemcileri yerel idari güçlere kamyonu durdurmaları yönünde baskı yapmaya çağırdılar. Aynı zamanda eylemciler hayvan karantina gözetim ofisinin kamyon şoförünün  eyaletler arası köpek nakliyatı için gerekli belgelere sahip olup olmadığını kontrol etmesi sağlandı.”

Şoförde gereken belgeler yoktu. Çin’deki yasal düzenlemeler eyaletler arası nakliyatlarda veterinerler tarafından onaylanan karantina gözetim belgesinin tek tek her köpek için bulundurulmasını gerektiriyor. Ancak bu olayda şoförde 180 köpek için tek bir sertifika bulunuyordu. Ayrıca sertifikada bütün köpekler Tibet’ten alınan sokak hayvanları olduğu ve çiftliklerde kullanılmak üzere nakledildikleri yazıyordu.

Li’ye göre Tibetliler köpek yemiyor.

Kamyon bir ya da daha fazla mezbahaya gidiyordu; kamyonun durdurulduğu alan bir Kore bölgesi ve bölgede  köpek yemek oldukça yaygın bir pratik. Bölgedeki 2 mezbahada her yıl 146,000 köpek öldürülüyor.

Li, köpek eti ticaretinin Çin’de giderek sorun yaratan bir mesele hâline geldiğini, geçen yıl Çinli eylemciler Kuzey Çin’de 16 kamyonu durdurarak yaklaşık 8,000 köpeği kurtardığını söylüyor. Li’ye göre bu, hayvanları korumak isteyen insanlarla köpek eti ticareti yapanlar arasındaki çatışmanın bir  kırılma noktasına geldiğini gösteriyor.

https://www.thedodo.com/truck-with-180-dogs-headed-for-slaughter-is-literally-stopped-1078122074.html?xrs=RebelMouse_fb#

Çinli eylemcilerden yeni bir zafer: 180 köpek mezbahaya teslim edilmeden kurtarıldı.” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.