Uzaylı zannedip dövdükleri hayvanın ardından içler acısı bir hikâye çıktı

Uzaylı zannedip dövdükleri hayvanın ardından içler acısı bir hikaye çıktı

Geçtiğimiz haftalarda Youtube’da paylaşılan bir video kafaların karışmasına yol açmış, “Acaba görüntülerdeki yaratık bir uzaylı mı, yoksa yeni bulunan bir tür mü?” sorularına sebep olmuştu. Fakat görüntülerin ardından oldukça üzücü bir hikaye çıktı.

Güneydoğu Asya’da bulunan Borneo adasında çekilen görüntüler 30 Ocak tarihinde Youtube’da paylaşıldı. Palmiye yağı üretimi için kullanılan bir fidanlıkta çekilen görüntü hakkındaki spekülasyonlar o günden bugüne devam ediyor. Bazıları bu yaratığın “Malezyalı Çupakabra” adıyla bilinen mitolojik bir hayvan olduğunu iddiaederken, bazıları da cevabı uzayda aradı. Fakat acı gerçek geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı.

Görüntülerdeki yaratık, güneş ayısı olarak bilinen bir ayı türüydü ve sağlıklı olduğu zaman şöyle görünüyordu:

Ayının nasıl olup da bu hale geldiği henüz kesinlik kazanmadı. Ancak Ocak ayında Borneo Post’a konuşan fidanlık çalışanlarının ifadeleri, bu konuda bir miktar fikir veriyor.

Youtube’daki görüntüyü çeken ve paylaşan fidanlık çalışanları, “Yaratığı gördüğümüzde şok yaşadık. Hayatımız boyunca böyle bir yaratıkla karşılaşmamıştık. Aramızdan birisi çıktı ve hayvana bayıltana kadar vurdu. Bilincini tekrar kazandığında ise, onu ormana gitmeye zorladık” diye anlattı. Videodaki görüntülerde de hayvanın can havliyle ormana doğru gitmeye çalıştığı, ancak pek de başarılı olamadığı görülüyor.

IFL Science sitesindeki habere göre Borneo adasındaki yağmur ormanları, inanılmaz sayıda hayvana ev sahipliği yapıyor. Ancak bu ormanlar, palmiye yetiştirmek üzere dikilen fidanlıklara kurban veriliyor ve pek çok hayvanın yaşam alanı kısıtlanmış durumda. Güneş ayıları, ya da Latince adıyla ‘Helarctos malayanus’ da yaşam alanı hayli kısıtlanan bu hayvanlar arasında bulunuyor. Bugün bu ayıların yaşam alanları yarı yarıya azaltılmış durumda. Güneydoğu Asya’da ticari sebeplerle avlanan ayılar, Borneo’da ise ormanların azalması yüzünden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Peki bizler bu konuda ne yapabiliriz? İşe hiç olmazsa ‘sürdürülebilir palmiye yağı’ kullanan markaları tercih etmekle başlayabiliriz. Yani başka canlıların yaşam alanlarını tehdit etmeden üretim yapan markaları… Aynı zamanda hem yağmur ormanlarını, hem de güneş ayılarını koruyan çevre örgütlerine bağış yaparak da destek olabilirsiniz. Böylece hem güneş ayılarının, hem de adını bile bilmediğimiz milyonlarca hayvanın evi olan yağmur ormanları için destek olursunuz.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.