Hayvanlar nasıl kurtulur ?

Erdal Ergüler

Nüfusun %80-95’inin Müslüman olduğu bir ülkede insanlara “vegan ol” demenin en gelişmiş örgütlenme biçimi  dahi tüketim sayısını düşürecek ama asla hayvanları özgürleştirmeyecektir. Çünkü tek derdi para olan kapitalizm hayvansal ürünlerden vazgeçse bile ganyan bayilerinden, sirklerinden vazgeçmeyecektir. Kurban bayram mıdır, katliam mıdır noktasında dahi derdini anlatamayan, yol alamayan bir düşünce şeklinin ulaşabileceği, dönüştürebileceği çok sınırlı sayıda insan olacaktır. Hayvan katletmenin tercih olarak algılandığı bir dünyada vegan beslenme, vegan tüketim, vegan fabrikasyon şekilleri büyüyecek, hayvan sömürüsünün kaynağı “kapitalizm” yeniden restore edilecek, güçlendirilecektir. Buradan hareketle kapitalizmi hedef almayan veganlığın hayvan sömürüsünü ortadan kaldırmayacağını net ve keskin ifadeyle söylemekte sakınca görmüyorum ki gördüğüm kadarıyla birçok veganın da etik tutumu dışında çözüme dair herhangi bir beyin fırtınası yapmışlığı yok. Bu nedenle veganlık hayvan sömürüsüne ortak olmamak ve insanlara ulaşıp derdini anlatmak arasında bir çemberde sıkışmıştır. Alınan reaksiyonlar da ortadadır. En basitinden Akit Tv’nin Bakü’de katledilen hayvanlar için yapılan eylemi sunma şekli ortadadır, hitamları ortadadır, hitap ettiği kitlenin sayısı da ortadadır. Burada durup biz hayvan sömürüsüne sadece karşı mı çıkacağız, yoksa karşı çıkıp çözüm de üretecek miyiz? Sorusunu sormamız gerekiyor. “Çözüm üretelim” diyenler okumaya devam edebilir, “ben sadece karşıyım” diyenlere iyi günler.

 Peki geriye neler kalıyor?

Siyaset

Siyaset yapan herkes siyasetin kirli bir şey olduğunu söyler, demek ki bu siyaseti hiç kimse severek ve isteyerek yapmıyor, kendisini buna mecbur hissediyor. Siyasetle milyar tane farklı fikre  ya ağır ağır yön veriliyor ya da fikirlere tahakküm uygulanıyor.

Veganlığa  yakın antikapitalist hangi siyasetler var?

Vegananarşi

Anarşi demiyorum çünkü anarşi çıkışı ve devamı itibariyle türcü, insanmerkezcidir ve bazı bireyler sayesinde türcülüğü yenmeye çalışmaktadır “vegananarşi” kavramanının altını çizelim. Mücadele şekli olarak her ne kadar hedefini vursa da çözüme dair sorularına cevap bulunmayan bir akımdır anarşi. Tahakkümü, cezaevlerini reddeden anarşide, tecavüze uğrayan bir kadının tecavüzcüsünü ne yapacağız? sorusunda dahi bir çok anarşist bocalar. Ayrıca insanlara “vegan ol” demek de tahakküm olarak yorumlanabilir fakat bizim konumuz ülkemizdeki anarşistler değil anarşizmin kendisi.

Anarşizmde yerelde tüm orduları yenseniz de genelde emperyalist- kapitalist zincir içerisinde ABD ya da başka bir emperyalist devlet saldırısı gecikmeyecektir. Topu, tüfeği, tankı olan bir güce karşı antimilitarizm bir anlam ifade etmeyecektir. Burada da karşımıza düzenli ordunun kaçınılmaz olduğu sonucu çıkar ister istemez. Ayrıca çığlığı duyulmayan hayvanların kaos içerisinde her türlü işkenceye, kabusa sürüklenebileceği ihtimali de var. Yapanların ne şekilde cezalandırılacağına dair bir cevabı da yok anarşizmin. Cevap bulursa zaten anarşizm olmaktan çıkar.

Vegansosyalizm.

Yine altını çizelim. Sosyalizm de çıkışı itibariyle türcü, insanmerkezcidir. Sosyalist Küba’da barınma, ulaşım, eğitim, sağlık hizmeti, giyinme, yiyecek  ücretsiz. elektriği de temsili olarak türk lirasına denk gelen rakam 0,50 kuruş, elektriğe de ücretsiz demekte sakınca görmüyorum. Hayvanlara zulümde hapis cezası var fakat hayvan sömürüsü devam ediyor. Ezilenin tahakkümü olarak bilinen sosyalizmin revize edilmiş ya da edilecek hali hayvan özgürlüğü ve hayvan kurtuluşundaki yollardan biri gibi görünüyor.

Yine altını çizeyim hayvan sömürüsüne karşı sosyalistlerin gösterdiği reaksiyonların konumuzla hiçbir ilgisi yok çünkü hayvan “sömürü”süne karşı gelmeyen bir Marksistin sosyalizmden hiçbir şey anlamadığı tartışmasız açıktır. Bizim burada masaya yatırdığımız sosyalistler değil, sosyalizmin kendisidir. Küba’da, SSCB’de sosyalizmin ne kadar uygulandığı da tartışmalı bir konudur.

Vegansosyalizmin sıkıntıları, uygarlık sancısı

Diyelim ki  vegansosyalistlerden oluşan bir birlik devrim yaptı ve eti, hayvan sömürüsünü yasakladı. Neler olur?

Başını hayvancıların çektiği büyük bir kitle ayaklanır, sonra da hayvan katletmeyi özgürlük sananlar bunu faşizm olarak görür ve yine ayaklanırlar. Sirkciler, ganyan bayiciler, katiller topyekün ayaklanır.

İşte “vegan olun” diyerek dönüştüremediğiniz kitle karşınızda ve sizi devirmeye çalışıyor.

 Evet siyasetin gerekliliği de tam burada ortaya çıkıyor. Sosyalizm ezilenin tahakkümüdür, yıllarca ezilen, dışlanan, horlanan hayvanların hesap sorma vakti geldi. Anarşizmde olmayan düzenli ordu elinizde, tahakküm de ezilenin tahakkümüyse meşru. Bu noktada silah mı kullanacaksınız? Hayır.

Arnavutluk’ta Enver Hoca devrimi çok yanlış algılayıp camileri yıkmıştı ve halk ayaklandı, ve kurduğu sistem bu muhalefete dayanamadı. Başa dönelim; bu durumda siyasetçiler neler yaptılar?

Örneğin krize giren kapitalizm, ortalığa bir salgın yalanı salar ve tek çaresinin bir ilaç olduğunu söyleyerek üretime başlar, halbuki salgını sistem yaratır ve ilaç satmaya başlayarak krizini aşar, emperyalist ülkeler de iki ülkenin arasını açıp savaş çıkarır ve silah satarak krizini aşar bu örnekleri çoğaltabiliriz. Vegansosyalistler de yalan mı söyleyecek? Maalesef. Beyaz yalan.

Mesela domuz gribi salgını olduğunu söylediğinizde mezbahaları da kapatabileceksiniz, katillerden hayvanları da uzak tutabileceksiniz, siz ilaç üretip satmıyorsunuz, asırlardır horlanan, dışlanan, paramparça edilen canlıları zalimlerden kurtarıyorsunuz, üstelik size saldıranlar “bakın devletimiz bizi ne kadar çok seviyor” demeye de başlayacaktır. Evet “vegan ol” diyerek ulaşamadığımız kitleye böylelikle  ulaştık. Kendimizi de sevdirdik. Okul kitaplarına, televizyonlara, radyolara hayvan yemenin, sömürmenin, kullanmanın uygun olmadığını da koyduk mu? Evet, maalesef anarşizmin reddettiği eğitim sosyalizmde var ve hayvan katletmeyen nesiller yaratma konusunda da şart gibi görünüyor. Tek tek ülkelerde bu modeli yaydıktan sonra uygarlıkla yüzleşmeye başlayabilirsiniz. Yolu, projesi olmayan hayvan özgürlüğünün kendisi de olmaz.

Başka bir yol var mı? Varsa siz buyrun.

http://vehaber.org/kose-yazisi/161/hayvanlar-nasil-kurtulur.html

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.