Hindistan’ın Haryana eyaletinde yakında inek öldürenler ölüm cezası ile yargılanabilir

Bir Hindistan eyaleti daha büyükbaş hayvan etini yasaklamayı ve büyük baş hayvan kesimini yasadışı ilân etmeyi, hatta ölüm cezası ile cezalandırmayı düşünüyor.

CNN’e göre, Haryana eyaleti hükümetinin  yaklaşan bütçe görüşmelerinde teklif etmeyi düşündüğü yeni maddeye göre,  inek öldürenler  Hint Ceza Kanununun cinayetlere verilen cezaları kapsayan 302. Maddesine göre  ceza alacak. Şu anda 302. Maddeye göre yargılananlar müebbet hapis ya da ölüm cezası ile cezalandırılıyor.

Bu ayın ilk günlerinde Maharashtra eyaletinde benzer bir yasa kabul edilmiş ve inek eti satmanın ya da bulundurmanın 5 yıl hapis cezası ile cezalandırılması kabul edilmişti. Büyükbaş hayvanlar halihazırda bir çok Hindistan eyaletinde  koruma altında, bunun en önemli sebebi de ineklere kutsal gözüyle bakan Hindular. Yapılan son çalışmalar ise Hindistan’ın  en önde gelen siyasi partisi olan ve Hinduizmle yakından bağlantılı Bharatiya Janata Partisi’nin yasaları güçlendirme çabasından kaynaklanıyor.

Var olan büyük Hindu nüfusuna rağmen Hindistan dünyanın en büyük büyük baş hayvan eti ve deri üreticilerinden biri. Yasanın öngördüğü cezalar sivri olsa bile yasal düzenlemelerin çok korkunç istismarlara maruz kalan büyükbaş hayvanlar için büyük bir müjde olduğu da su götürmez.

https://www.thedodo.com/haryana-beef-ban-death-1037452974.html?xrs=RebelMouse_fb#

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.