Vietnam’dan küçük bir zafer : Domuz kurban etme festivali yasaklanıyor

RTR2WZFV

Vietnam hükümeti yerel idarecilerden ülke çapında Domuz Katliamı Festivali gibi şiddet ve batıl inançları destekleyen festivalleri düzenlemekten vazgeçmelerini istedi. Son festival 24 Şubat’ta düzenlendi ve içerdiği zulüm sebebiyle uluslararası eleştirilere hedef olmaya devam ediyor. Bu festival  1,000 sene önce ülkeyi işgalcilerden koruyan ve askerlerini beslemek için yaban domuzu öldüren Kuzey Vietnamlı bir generali anmak için düzenleniyor.

Kültür, Spor ve Turizm Bakanı konu hakkında şunları söyledi:

“Gelenek ve kültürü zengin bir ülkede,  yüzlerce insanın gözü önünde bir domuzun köyün ortasına getirilip kafasının koparılmasına, kanının akıtılmasına artık izin veremeyiz- bu, Vietnam gibi barışçıl ve konuksever bir ülkeye yakışmaz”.

Nem Thuong köyü halkı tarafından düzenlenen festivalde boğazları kesilmeden önce 2 domuz köyde dolaştırılıyor. Köylüler ardından ellerindeki kağıt paraları domuz kanına sürerek bu paraları evlerine yerleştiriyor; kanlı paraların iyi ürün ve sıhhat dileklerinin gerçekleşmesi için bir vesile olacağına inanılıyor.

Hayvan hakları eylemciler festivale karşı çok tepkili. Merkezi Lüksemburg’da bulunan Occupy for Animals bir imza kampanyası düzenledi, isimlerini ekleyenlerin festivali gösteren bir video da izleyebileceği kampanya Şubat ayında Vietnam devletinden festivali yasaklamasını istedi. 50,000’den fazla imza toplandı. Benzer bir şekilde Animal Asia Foundation  12,000 imza topladı. Vietnam gazetesi VN Express’in düzenlediği bir oylamaya göre katılımcıların %79’u festivali onaylamadığını belirtiyor.

http://www.ibtimes.com/vietnam-pig-slaughter-festival-government-speaks-out-against-violent-celebrations-1834396

Vietnam’dan küçük bir zafer : Domuz kurban etme festivali yasaklanıyor” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.