Hayvan hakları aktivistleri bu Cumartesi, Kısırkaya’ya karşı İBB önünde

6kısırkaya kampına karşı ibbye

Hayvan hakları aktivistleri 28 Şubat Cumartesi günü İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) önünde buluşarak Sarıyer Kısırkaya geçici hayvan bakım merkezi ve Pendik’te de inşa edileceği duyurulan dev tesisi protesto edecek.

Birkaç hafta önce Kısırkaya’da gerçekleştirilen eylemde bu tesislerin işler hale gelmesi ile artacak olan sokak hayvanlarına yönelik sistematik şiddet, imha; doğanın işgali ve kentin talanını, rant projelerinin hayata geçmesine izin vermeyeceklerini ortaya koyan aktivistler İBB önündeki eyleme için de “Sokak hayvanlarının rant uğruna soykırıma tâbi tutulacağı, mevzuat sayesinde denek, hammadde olarak kullanılabileceği yasal bir sürece girdiğimiz bu dönemde lütfen sesimize ses katın; hayvanları yalnız bırakmayın!” çağrısıyla herkesi davet ediyor.

28 Şubat 2015 Cumartesi günü saat 13:00’de Vezneciler Metro İstasyonu çıkışı, Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlık binası önünde başlayacak ve çağrıcılığını BAĞIMSIZ HAYVAN ÖZGÜRLÜĞÜ AKTİVİSTLERİ,  DÖRT AYAKLI ŞEHİRSARIYER KENT DAYANIŞMASIİSTANBUL KENT SAVUNMASI, KISIRKAYALILAR DERNEĞİ , KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI ve YERYÜZÜNE ÖZGÜRLÜK DERNEĞİ‘nin yaptığı eylem ile ilgili çağrı metni şu şekilde;

KISIRKAYA VE PENDİK ÖLÜM KAMPLARINA KARŞI 28 ŞUBAT CUMARTESİ İBB ÖNÜNDE BULUŞUYORUZ.

Kısırkaya’nın ne kadar büyük bir toplama kampı olduğunu, sokak hayvanları için nasıl bir tecrit merkezi olacağını 31 Ocak’taki eylemde hep birlikte kendi gözlerimizle gördük. Doğal yaşam alanları, insanlar tarafından, beton yığınlarla yıllar önce ellerinden alınmış bu hayvanlara, sokaklarımızdaki kuytu köşeler bile iktidar tarafından çok görülüyor. Bizler, daha yanı başımızdayken, sokaktaki hayvanların her türlü şiddete, taciz, tecavüz, işkenceye maruz kalmasına, alınıp satılıp, dövüştürülmesine, hamisi tarafından terk edilmesine, ormana atılarak öldürülmesine engel olmaya yetişemezken, onları, gözden ırak olan bu toplama kampında, idaresindeki barınaklarda hak ihlali, öldürme, işkence, ormana atma sicili hayli kabarık olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden nasıl koruyacağız?

Böylece şehrin en kadim sakinlerinden olan sokak hayvanları, kentsel dönüşümle, mega projelerle, şehir içi mahallî yerleşimlerin şehrin dışına doğru sürgününe kılıf sağlayan afet yasalarıyla ve 3. köprü, 3. havalimanı inşaatlarıyla devasa bir şantiye alanına dönen şehir alanından tamamen silinmiş olacak. Hayvan katliamlarını öngören bu mega yapılar ve projeler tamamlandıktan sonra ise, söz konusu alanlar ranta açılacak. Sokakları, ormanları ve hayvanları katledilmiş İstanbul, küresel kapitalizme entegrasyonunda bir adım daha ilerlemiş, kendisini bekleyen felaketlere, çığırından çıkmış toplumsal şiddet ve kötülük sarmalına ve topyekûn imhaya bir adım daha yaklaşmış olacak.

Sokaklarda hayvan olmamasının, modernliğin ve batılılaşmanın bir göstergesi olduğunu dilinden düşürmeyen iktidarın, batı medeniyetinin altında yatan katliam pratiklerine, soykırımla toplu imhalara öykündüğünü biliyoruz. Devletler için en çabuk gözden çıkarılabilir olanların, toplumsal ilişkiler ağının en çok ezilen, hakkı korunmayan, kanunun alanına girmeyen, adalet taleplerinde sesi duyulmayan hayvanlar olduğunu biliyoruz. Şehirler, insanlar, ormanlar yok edilirken, binlerce, milyonlarca hayvanı gözlerini kırpmadan yok edebileceklerini biliyoruz. Biliyoruz çünkü bu topraklardaki katliamları unutmadık: Devletin taammüden işlediği sayısız cinayeti, rant için yakılan ormanları, kâr uğruna öldürülen yüzlerce Soma maden işçisini; Kürtleri, Süryanileri, Rumları, tehcir ve soykırımla katledilen Ermenileri; Roboskî’yi unutmadığımız gibi, İBB’ye ait Hasdal Barınağı’nda bir gecede öldürülen 70’e yakın yavru köpeği, açlıktan, birbirlerini yiyerek ya da delirerek ölmeleri için ormana atılan binlerce hayvanı, üzerlerine bomba yağan katırları, eşekleri, koyunları, bütün hayvanları unutmadığımız gibi.”

Hayvan hakları aktivistleri bu Cumartesi, Kısırkaya’ya karşı İBB önünde

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.