46 yıl esaretten sonra gelen özgürlük

Asha the Former Abused Street Elephant Makes Her Way to Her New Sanctuary Home!

Wildlife SOS bir kez daha başardı ! 2015  başında Hindistan kökenli hayvan kurtarma kuruluşu 67 fili esaretten kurtarma sözü vermişti. Şimdi verdikleri sözü yerine getirmek üzereler. Birkaç hafta önce sirkte çalışan Suzy’yi kurtarmışlardı. Şimdi sokaklarda dilencilik yaptırılan Asha adlı fili kurtardılar.

Asha Wildlife SOS tarafından kurtarılana dek 46 sene boyunca Amber Fort, Jaipur sokaklarında turist taşıyordu. Turistleri taşırken bölgenin dik yokuşlarını tırmanan Asha en sonunda yaralandı ve bu kapasiteyle çalışamamaya başladı.

Zavallı fili işten alıkoymak yerine sahipleri Asha’yı  “dilenci” olarak çalışması  için sattı. Asha’nın yeni sahibi onu sürekli zincirliyordu, yürümesi içi onu kırbaçlıyordu. Turistlerden para koparacak bir araç olarak  görüldüğü için Asha asla hak ettiği bakımı ya da ilgiyi görmedi.

Asha the Former Abused Street Elephant Makes Her Way to Her New Sanctuary Home!

Asha’da artrit var ve yürümek,  hatta sağ tarafına doğru uzanmak onun için çok zor. Ayak tırnakları çok fazla uzamış, artık ayaklarına batıyor. Topallamanın filler için en önemli ölüm sebeplerinden biri olduğunu düşünürsek bu yaraların ne kadar ciddi olduğunu anlayabiliriz. Asha’da ayrıca hiç tedavi görmemiş bir dizi apse var, bu da istismar edildiğinin bir başka kanıtı.

Ama artık bu günler sona erdi Asha! Wildlife SOS, Yaban Hayatı Korumaları Uttar Pradesh ve Madhya Pradesh’le yapılan işbirliği sonrasında Asha’nın özgür kalmasını sağladı. Kağıt işlemleri ve izinlerin tamamlanmasının ardından Asha şu anda Wildlife SOS fil barınağına doğru yol alıyor.

Wildlife SOS kurucularında Geeta Seshamani “Yeni yuvasında Asha artık kamçılarla, kırbaçlarla dövülmeyecek, zincirler olmadan istediği gibi dolaşabilecek, hatta küçük bir havuzu bile olacak” diyor, ”Ayrıca çevresinde dokuz fil daha olacak, böylece Asha bir filin duygusal hayatının en önemli parçası olarak  sosyal bir gruba dahil olmayı öğrenecek”.

46 sene zincirlere bağlı olarak yaşadıktan sonra bu elbette Asha için büyük bir değişim.

Asha’ya  yeni yuvasında bol şans dileriz !

Asha the Former Abused Street Elephant Makes Her Way to Her New Sanctuary Home!

Çev.:Cem

http://www.onegreenplanet.org/news/asha-the-abused-street-elephant-makes-her-way-to-sanctuary/

46 yıl esaretten sonra gelen özgürlük” üzerine bir yorum

  1. Lütfen, Hindistan’da; turistler için esir edilmiş ve üzerine binilen, sivri demirleri batırarak zorla eğitip yürüttükleri fillere de “dur” denilsin!!!!! Özgürlüğe bırakılsın, lütfen…..

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.