Batı Afrika’da sadece 250 aslan kaldı

Batı Afrika bölgesinde Afrika aslanı türü tamamen yok olabilir. Bir zamanlar Senegal’den Nijerya’ya kadar her yerde serbestçe dolaşan aslanlar vardı;  yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre bölgede artık sadece 250 Afrika aslanı kaldı. 4 popülasyondan birisinde 50’den fazla aslan bulunuyor. Popülasyonlar tamamen izole bir halde, ayrıca ciddi bir tehdit altında.

11  ülkede yapılan araştırmaların sonunda artık 5 ülkede aslan yaşadığı bildiriliyor. 2006 yılında başlayan araştırma öncelikle en iyi raporları izleyerek aslanların 21 korunmuş bölgede yaşayıp yaşamadığını kontrol etmek istiyor ve elde edilen sonuçla araştırmacıları şok ediyor: söz konusu 21 bölgeden bazılarının tamamen basit parklar olduğu, herhangi bir idare ve yönetim altında olmadığı, koruma görevlilerinin bulunmadığı, bölgedeki aslanların ve diğer ikonik büyük memelilerin tamamen yok olduğu öğrenildi.

Araştırmayı yürüten ekip artık Batı Afrika aslanlarının sadece Senegal, Nijerya, Benin, Nijer ve Burkina Fas’ın ortak sınırlarındaki popülasyonlarda yaşadığını öğrendi.

Bu aslanlar Doğu ve Güney Afrika’daki ünlü av parklarındaki aslanlardan genetik anlamda farklı.

Aslanların bir zamanlar Kuzey Afrika’da yaşayan Berberi Aslanları’yla akraba olduğu, aynı zamanda Hindistan’daki son Asya aslanlarıyla da akraba olduğu öğrenildi.

Only 250 lions are left in West Africa

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.