İstanbul Barosu : BÜTÜN TOPLAMA VE TECRİT KAMPLARI KAPATILMALIDIR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Sarıyer Kısırkaya’da yapımını sürdürdüğü “Kısırkaya Geçici Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı, hayvan hakları savunucuları, ekoloji aktivistleri ve kitle örgütlerince 31 Ocak 2015 Cumartesi günün düzenlenen yürüyüş ve gösteri ile protesto edildi. Protesto eylemine, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Süreyya Turan, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Hülya Yalçın ve İstanbul Barosu Çevre ve imar Komisyonu Başkanı Av. Alev Seher Tuna ve pek çok meslektaşımız katıldı.

Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, İstanbul Kent Savunması, Kuzey Ormanları Savunması, Sarıyer Kent Dayanışması ve Yeryüzüne Özgürlük Derneği’nin çağrısı ile saat 12.00’da Kısırkaya köyünde toplanmaya başlayan kitle, “Kısırkaya Toplama Kampı’nı Kapatın, Yaşam Hakkına Dokunmayın” yazılı bir pankart taşıyarak İBB’nin Kısırkaya hayvan barınağına yürüdü.

Kötü hava koşullarına ve barınağa ulaşımın zorluğuna rağmen yüzlerce hayvan hakları savunucusunun katıldığı protestoya, farklı alanlarda mücadele yürüten 100’e yakın kitle örgütü, baro ve oluşum temsil edildi. Tesis önüne gelindiğinde Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri’ndenGüneş Çağlıer tarafından bir basın açıklaması okundu. Açıklamada tesis çeşitli yönleriyle eleştirildi ve inşaatın durdurulması için Danıştay’a dava açıldığı belirtildi.

İSTANBUL BAROSU HAYVAN HAKLARI KOMİSYONUNU BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Öte yandan İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonunca yapılan basın açıklamasıyla da Kısırkaya sembolünde olduğu gibi tüm toplama ve tecrit kamplarının kapatılması istendi.

Baromuz Hayvan Hakları Komisyonunun açıklaması şöyle:

Hayvanları Koruma Kanununda değişiklik yapılmasına dair TBMM Çevre Komisyonunca geçtiğimiz yıl yapılan görüşmelerde kabul edilen metnin 3. Maddesi kültürümüzde ve kamu vicdanında korkunç bir çatlama yaratmıştır. Bu metin; “ (MADDE 3-5199 sayılı Kanunun 6’ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.“Madde 6- Sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanların, 11.6.2010 tarihli ve 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile 24.4.1930 tarihli ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununda öngörülen durumlar dışında öldürülmeleri yasaktır.

Mahalli idareler, sahipsiz veya güçten düşmüş ev hayvanlarını hayvan bakımevlerine
götürmekle yükümlüdür. Mahalli idarelerce bu hayvanların öncelikle bakımevlerinde oluşturulacak müşahede yerlerinde tutulması sağlanır. Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların mikroçiple kayıt altına alındıktan sonra öncelikle sahiplendirilmeleri esastır.

Güçten düşmüş hayvanlar, bakımevlerinde ayrılacak özel bölümlerde hayvan refahına uygun olarak bakılır. Mahalli idareler sahipsiz ev hayvanlarının refahını sağlamak üzere yeterli sayı ve özellikte besleme noktaları teşkil etmekle yükümlüdür. 14 üncü maddenin (p) bendinde tarif edilenler hariç olmak üzere sahiplendirilemeyenler; okul, hastane, ibadethane, çocuk oyun alanı gibi toplumun yoğun olarak kullandığı yerler hariç alındıkları ortama bırakılır.” Denmektedir. Bu madde metninde altı çizili alanlar işaretlenerek bunlar “ harici” kelimesiyle bir tür tevil kullanılmış olup, anılan yerlerin olmadığı neredeyse hiç alan bulunmadığı göz ardı edilmiştir

Hayvan haklarında, uygulamadan gelen olumsuzlukları birebir bilen hukukçular olarak, bu metnin yasalaşması halinde büyük bir havyan kıyımı olacağını TBMM’de katıldığımız tüm süreçte kesin bir dille beyan ettik. Bu amaçla sıkı bir çalışmayla, oldukça güç olmasına rağmen organize ettiğimiz Türkiye Baroları Hayvan Hakları Kurultay birleşimleri olarak da kanun yapımı sürecine daha etkin katılmaya başladık.

Şu aşamada Kısırkaya sembolünde “tüm toplama ve tecrit kamplarının” derhal kapatılması ve bu güne kadar olduğu gibi evcil kültürümüzdeki hayvanların yaşadıkları alanlarda etkin korunmasının sağlanması için; bu konuda sosyal bilincin hızla artırılması konusunda çalışmalarımız aralıksız sürecektir

Kendini koruyamayan hayvanlara kemiklerini kırana kadar tecavüz eden insanların cezalandırılması gereken sistemde, zavallı hayvanların hayattan koparılması kabul edilemez.

İSTANBUL BAROSU HAYVAN HAKLARI KOMİSYONU

http://www.istanbulbarosu.org.tr/Detail.asp?CatID=1&SubCatID=1&ID=10027&des=BUTUN-TOPLAMA-VE-TECRIT-KAMPLARI-KAPATILMALIDIR

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.