Devrimci süreç ve ALF

Nicolas Atwood

Bir gün bir “hayvan sever”, sırf meraktan, donmuş bir gölde durur ve misk farelerinin öbeklerinden dışarı çıkmış parlak çubuklar görür; çamurun ve sazların arasında derinlere gizlenmiş bir tuzak bulur. Allahtan tuzaklar boştur, ama kadıncağız olası kurbanları düşünmeden edemez. Kazıkları çekip çıkarır, tuzağı zararsız hale getirir ve elinden geldiğine çok tuzağı eve götürür. Hem korku hem de heyecan karışımı bir duygu hissediyordur ama sonuçta en azından çöplüğündeki tuzakların bir hayvanı öldürmeyeceğini bildiği için mutludur.

Bu, en basit şekliyle, bir ALF eylemidir – doğrudan ya da dolaylı olarak hayvanlardan çıkar sağlayan kişi ya da işlere ait mülkleri yok etmektir yani. “Hayvan sever” bir eylemci haline dönüşebilir ve bir eylemci olarak hem protesto edecek hem de diğerlerini eğitmeye çalışacaktır, ama zihninin bir köşesinde tuzakları yok etmiş olmasının anısı, o küçük zafer hep kalacaktır.

Politik grupların şiddete başvurmasının ABD’de diğer ülkelerdeki gibi büyük bir orana ulaşmamasının sebebi olarak çoğu Amerikalının çelişkileri çözmek için kurumların var olduğuna inanmasını gösteren bir teori var, ama bu inanç politik şiddete taraf olmanın önündeki bir engel. Belki de hayvanlar söz konusu olunca bu teori çöküyor ve işte ALF’in varlığı bu noktada açıklanabilir. Hayvanlara karşı işlenen çok büyük suçlar genelde hukuk sistemi tarafından göz ardı edilir. Tavuk kümesleri ve buzağı bölmeleri normal tarımsal pratikler olarak kabul edilir. Milyarlarca tavuk ve hindi insancıl öldürme yöntemleriyle dahi öldürülmüyorlar. Laboratuarlardaki kuşlar, fareler ve balıklar en basit yasal koruma seçeneklerinden mahrumlar. Bazı eyaletlerde çiftlik hayvanları zulme karşı çıkarılan yasalarda bilinçli olarak kapsam dışı bırakılıyor.

Elbette muhalefet- yani insanın hayvanlara karşı işlenen bu zulme karşı toplumda temelden bir değişiklik yaşanması için kendini öne çıkarması- tek yol. ALF ile alakalı tartışmalar asla ahlaken haklı olup olmadığıyla alakalı olmadı. Ama değişikliğin nasıl yapılabileceği ise tartışmaya açık. Hayvan özgürlüğü hareketindeki herkesin eylemlerinin etkili olup olmadığına dair kuşkuları var ve herkes hayvan sömürüsüne karşı savaşmak için en iyi yöntemi arıyor. Çoğu insan farklı taktik ve stratejilerin farklı bağlamlara uyduğunu ve hayvanları savunmak için kullanılan bir yöntemin başka eylem biçimlerinin yerini almak zorunda olmadığını görüyor. Belki de en büyük tartışma konusu şiddete karşı şiddet kullanmama meselesi olmuştur. Her ikisi için de hangisinin daha üstün veya aşağı olduğunu kanıtlayacak bir argüman yok, ya da hangisinin iyi ya da kötü etkileri olacağını gösteren argümanlar da yok.

ALF’i savunmak adına, şu söylenebilir: ALF hayvanları kurtardı. Kürk çiftliklerinden ve araştırma laboratuarlarından iyi planlanmış eylemlerle binlerce hayvanı kurtardı. Bir mezbahayı ya da kürk dükkanını yok etmek çok hayvan kurtarmaz belki ama anlık zararlarla, sıkıntılarla, korkuyla vb yöntemlerle üreticinin işten vazgeçmesini ya da bir sömürücünün işten erkenden emekli olmasını sağlayabilir. Şiddet ve terörizm bu ülkedeki ve başka ülkelerdeki en önemli sosyal, dini ve tarihi güçlere adı verilmiş terimlerdir.

Adil olmak gerekirse, ALF’e yapılan eleştirilerin çoğu doğrudur. ALF devrimci değildir. Hayvanların yararına toplumda temelden bir değişim meydana getirmeyecek. Ama ALF eylemleri devrimci bir sürecin bir parçası olabilirler, acı çekmekte olan hayvanlar için çok önemli ve faydalı etkileri olabilir.

ALF’in etkisiz olduğu kanıtlanmamıştır. Kızgınlık, sabırsızlık ve anlık tepkilerle yapılan eylemlerin sonuç yaratmadığı belirtilmiştir yalnızca. “Eylemlerimizin Kabullenilmesini Sağlamak” adlı yazıda Dari Fullmer “strateji olmadan doğrudan eyleme girmek faydasız” diyor No Compromise dergisi no: 9’da. Rastgele eylemler tamamen faydasız olmasa da hedeflerin stratejik olarak seçilmesi önemlidir. Doğrudan eyleme katılan eylemciler, öncelikler belirlemeli ve her çabanın faydalı olmasını sağlamalıdır. Gerçekçi olarak düşünürsek, eylemciliğe ayıracağımız zaman ve enerji anlamında hepimiz kısıtlıyız. Birkaç şansımız var; eylemler sembolik olmaktan daha fazlası olabilmeli. Çevrenizdeki bir McDonalds’ın penceresini taşla kırdığınız için boşuna hapse girmeyin.

Araştırma ve planlama da etki yaratmakta hayati önem taşıyor. Daha az eylem demek bu; ama daha büyük ve daha odaklı bu eylemlerin hayvan sömürüsü endüstrisindeki hayati bir bağlantıyı kaldırmak ya da zayıflatmak için yapılıyor olduğu anlamına da geliyor. Eylemciler yerel hayvan endüstrisiyle ilgili bilgi toplamalı ve onun ulusal ve yerel kademelerdeki rolünü öğrenmeli. Endüstri; hayvan taşıyıcılar ve çiftçilerden mezbaha sahiplerine ve işlemcilere, perakendecilere dek birçok farklı kademeden oluşuyor. Buna ek olarak endüstri araştırma merkezleri, promosyon grupları, endüstri yayınları, reklam ajansları vb. de var. Bu ülkedeki her büyük topluluk, endüstride hayvanların sömürülüp suistimal edilmesinde rolü olan en azından bir adet şirkete sahiptir.

ALF’in Western Wildlife Unit’i 1990’larda kürk endüstrisini hedef alan başka bazı eylemlerle bizlere yolu gösterdi. Kürk endüstrisini zenginleştiren ve çiftçilere yardım sağlayan yem kooperatiflerini diri tutan araştırmayı hedef aldılar, endüstrideki zayıf bir halkaya saldırarak büyük bir etki yarattılar. Eğer perakende bölümünü düşünerek saldırmış olsalardı ve kürk depolarını yok etselerdi, akşam haberlerine çıkacaklardı ama sigorta şirketi depoları hemen yeniden yaptıracak, endüstriyi daha da kötü hale getirmiş olacaktı. Yani, perakende satış yapan yerlere saldırmak alınan riske değmez.

ALF hangi endüstriyi hedef almalı? Daha büyük bir kötülüğü (mesela et endüstrisi gibi) mü hedef almalı yoksa daha büyük bir etki yaratmayı mı düşünmeli (zayıf bırakılmış kürk endüstrisi gibi)? IBP, ConAgra, National Beef Packing ve Perdue Farms gibi büyük şirketler her yıl milyarlarca hayvanı öldürüyor. ABD’de yaklaşık 5.000 ticari kümes ve büyükbaş hayvan çiftliği bulunuyor, ülke çapında 300 büyük et paketleme merkezi var, 6.000 adet de küçük ve orta ölçekte et paketleme merkezi bulunuyor. Uluslar arası oalrak ABD dünyanın en büyük kuş ölüsü ve diğer hayvan “ürünleri” ihracatçısı. Tyson ve Hormel gibi şirketler sürekli denizaşırı pazarları hedef alıyor. Et endüstrisiyle ülke çapında veya bölgesel bazda mücadele etmek tek gerçekçi seçenek. Büyükbaş hayvan taşıyıcıları, mezat avluları, mezbahalar ve çiftlik tedarik şirketleri bu kademede zarar görmeye açık birkaç bağlantı.

Peki ya zayıf endüstriler hangileri? Kürkü biliyoruz, ama at mezbahaları da var, buzağı endüstrisi, kaz endüstrisi, köpek yarışları, sirkler de var. Mesela sirkler sabotaja son derece açık yerler. Bu ülkede ayakta kalmış bir düzine sirk ulaşım araçlarına son derece bağımlı. Birkaç (boş!) dağıtılmış kamyon bir sirki cidden olduğu yere mıhlayabilir. Bu sirklerin çoğu performanstan performansa (sezondan sezona) gördükleri ilgiyle ayakta kalabiliyor ve iptal edilmiş performanslar sebebiyle gelir kaybı yaşarlarsa bu onların sonunu hazırlayabilir.

ALF eylemleri hem dinamik hem de ilham verici. ALF her gün yaşanan kampanyaların hüznünü hayvan hakları mücadelesinin gerçekten ne olduğunu ifşa eden eylemlerle sona erdirebilir, kısa bir süre için olsa bile. ALF eylemleri hareketimizin devrimci potansiyelinin bir sembolü olabilir. Misk fareleri için hazırlanmış tuzakları yok eden o anonim eylemci, düşünmeden ya da halkı eğitmeden veya medyanın ilgisini çekmeyi aklına getirmeden sadece ahlaki bir görev duygusuyla yaptı bunu ve kısa bir süre için de olsa yasaların sınırlarını kabul etmeyi reddetti. Bu konuda ALF’in büyük potansiyeli var.

(Steven Best ve Anthony Nocella’nın Terrorists or Freedom Fighters?: Reflection on the Liberation of Animals kitabından alındı).

Çev.: Cem

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.