Afrika’nın zürafaları sessiz sedasız yok oluyor

Çevre korumacılar  fil, gergedan ve büyük kediler gibi çok büyük bir hızla türü tükenen hayvanlar için alarm zillerini çalarken Afrika’da, ne yazık ki, hızla yok olan ve itina gösterilmesi gereken bir başka ikonik tür daha bulunuyor.

1990’ların sonuna kadar Afrika’da, 21 ülkede kıtayı gezen ve dolaşan 140,000’den fazla zürafa bulunuyordu, ama dünyadaki en uzun boylu memeli olmalarına rağmen son 10 sene içerisinde zürafalar da yeryüzünden büyük bir hızla yok oluyor.

Zürafa Koruma Kuruluşu(GCF)’nun elindeki araştırma sonuçlarına göre zürafaların sayısı son 15 senede %40 oranında azaldı,  geriye 80.000 zürafa kaldı, ancak zürafa sayısındaki bu dikkat çekici azalma bugüne dek pek dikkat çekmedi. Araştırmacılar  yok olma tehlikesini fil ya da diğer türlerle sınırlamak istemezken, şu anda doğada 450,000 Afrika fili bulunduğunun da altını çiziyor.

Genetik ve coğrafi lokasyona göre 9 farklı alt türü bulunan zürafalar Birleşmiş Milletlerin Tehlike Altındaki Türler listesinde en alt sıralarda yer alıyor, ancak iki alt tür- barı Afrika zürafası ve Rothschild zürafasının statüsü son zamanlarda değişti,  tehlike altındaki türler listesine eklendi.

Türlerin yok olmasındaki sebepler söz konusu olduğunda aynı isimlerle karşılaşıyoruz: kaçak avcılık, yaşam alanlarının yok olması, insanlarla yaşanan temaslar vb. Zürafalar , etleri ve vücut parçaları için öldürülüyor, ama ABC NEWS’a göre zürafa beyni ve kemiği tüketmenin  HIV/AIDS’i tedavi edebildiği gibi son zamanlarda ortaya çıkmış bir inanış da zürafaların yok edilmesine sebep oluyor.

Bilim adamları insanların genel algısının zürafaların tehlike altında olmadığı yönünde olduğu, bugüne dek yeterince araştırma yapılmamış olmasının da bu anlamda etkili olduğunu söylüyor.

Bugüne dek zürafaları korumak adına gösterilen gayretler sonuç verdi. 1990’larda, sadece Nijerya’da yaşayan  Batı Afrika zürafası nüfusu 50 zürafaya dek düşmüştü, ancak avcılığı yasaklayan kanunlar sayesinde yerel kuruluşlar zürafa sayısının artmasında başarılı oluyor.

Çevre koruma topluluklarından elde edilen yeni araştırmalar ve yeni gayretler sayesinde zürafalar daha çok dikkat çekiyor, böylece  bu muhteşem canlılar yeryüzünden yok olmasına bir son verilmeye çalışılıyor.

Lütfen imza atın:

http://www.thepetitionsite.com/929/929/857/stop-trophy-hunting-giraffes/

Animal Cruelty Exposed/Facebook sayfası

Afrika’nın zürafaları sessiz sedasız yok oluyor” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.