Norveçlileri balina avcılığı üzerine düşünmeye çağıran bir balina elçi: Heiko

Heiko the Minke Whale, A Flippery Ambassador for Whaling in Norway

Heiko

Norveç’in bu seneki balina avlama sezonu bitti- Norveç 1993 yılında uluslararası yasağı deldiği andan bugüne, balinalar için en korkunç sene oldu bu: 720’den fazla balina öldürüldü.

Ama bütün bu kan banyosunun ortasında, balina avcılığının kalbi olan Lofoten’de Heiko adı verilen dişi ve hamile bir minke balinası büyük bir balık sürüsünü dar bir köprünün altından takip ederek küçük bir koya geldi ve orada hayatta kalmayı başardı. Heiko Norveç’te büyük yankı uyandırdı. Normalde balina avcılarının avlayacağı bir hayvan; çünkü gebe balinalar hem daha büyükler hem de daha yavaş hareket ediyorlar (buna rağmen kotalarda sayıları bir olarak geçiyor) ama bu balina kendini büyük bir heyecan dalgasının tam ortasında buldu ve bu bölgedeki balinaların ihtiyaç duyduğu balina elçisi oldu.

Yerel ve ulusal basın balinanın sağlık durumu hakkında sürekli bilgi veriyor, hem bölge  insanları hem de turistler yüzlerce  kilometre öteden sırf onu görebilmek için Heiko’nun yanına geliyor. Bölgede balinacılığın tarihi eski olmasına rağmen orada yaşayan bir çok insan hayatında ilk kez canlı bir balina görüyor.

İnsanların tabaklarındaki yiyecekle bu yiyeceğin geldiği yaşayan, nefes alan ve zeki hayvan arasında bir bağ kurmaya başlamasının önemi asla azımsanmamalı. Heiko bu anlamda mükemmel bir fırsat sunuyor.

Norveç sularına salınan, Özgür Willy filminde oynayan Keiko ve bölgenin ünlü deniz memelileri uzmanı Heike Vester’in isminden yola çıkılarak Heiko adını alan balinanın şu anda sağlık durumunun çok iyi olduğu, yaşamaya devam ettiği küçük koya bırakılan yiyeceklerle sağlıklı bir şekilde beslendiği bildiriliyor. Bölge sakinlerinden bazıları Heiko’dan ne kadar et çıkacağını merak etse de halkın çoğunluğu onu rahatsız etmeden yemek yemesine izin vermekten yana, ayrıca böylesine göz alıcı bir canlıyı yakından gördükleri için mutlular.

Bu yıl balina avcılar için çok başarılı bir yıl, balinalar ve balinaları umursayan herkes için trajik bir yıl oldu. Balina avcıları başarıyı çok sayıda minke balinası olmasına bağlıyor, bu yüzden balina avcılığının minke balinalarına zarar vermediğini iddia ediyor. Ama artık bölgedeki minke balinası sayısının 12 senede %20 azaldığını biliyoruz. Bu durum böyle devam edemez. Bu yılki “başarı”nın sebebi hem iyi hava koşulları hem de denizin sakin olmasından kaynaklanıyordu, yani balinaları fark etmek daha kolay oldu.

Az sayıda Norveçli balina eti sevse bile balina avcılığı “gelenek” adına hükümetten büyük destek görüyor. Sadece balina yağının temizlenmesi bile etten elde edilen gelirden daha fazla. Balinaların çoğu atık haline geliyor, ya satılıyor, Japonya’ya gönderiliyor  ya da köpek maması yapılıyor.

Norveç hükümeti balinaların çabuk ve insancıl bir şekilde öldürüldüğüne diğer ülkeleri ikna etmek içi çok çalıştı; ama balina avcıları zorunlu olarak bir kursa katılsa bile  hayvanları insancıl yollarla öldürmek diye bir şey yok. Balina avcılarının da kabul ettiği üzere bir balinayı öldürmek bazen bir saati bulabiliyor. Norveç modern ve gelişmeye devam eden, hayvan refahı açısından da bazı açılardan oldukça yüksek standartlara sahip bir ülke. Balinalara zıpkınlarla ve tüfeklerle yapılanlar çiftlik hayvanlarına yapılsa kesinlikle suç kapsamına girerdi. Balina avcılığının Norveç gibi bir ülkede artık olmaması gerek.

Heiko the Minke Whale, A Flippery Ambassador for Whaling in Norway

Heiko ve Heike

Heiko’ya geri dönersek; biyolog Heike kış yaklaştığı ve yiyecek stokları azaldığı için Heiko’nun geldiği gibi gene  köprü altından geriye döndürülmesine karar verdiklerini ve bunun da su altında orka sesleri çalarak yapılacağını söylüyor (orkalar minke balinalarını avlıyorlar). Bu tür hakkında bilinmeyen çok şey var , buna nereye göç ettikleri de dahil. Umarım gittiği yerde hem Heiko hem de bebeği senelerce güven içerisinde yüzmeye devam eder. Ayrıca Heiko’ya kendi türünün ihtiyaç duyduğu ilgiyi biraz da olsa sağladığı, insanları balina avcılığının ahlâki yönü üzerine düşünmeye ittiği ve bu pratiği sorgulamaya aracı olduğu için teşekkür edebiliriz.

Lütfen imzalayın:

http://action.peta.org.uk/ea-action/action?ea.client.id=5&ea.campaign.id=6523

Yazı:

http://www.onegreenplanet.org/animalsandnature/heiko-the-minke-whale-is-changing-norwegian-attitudes-on-whale-meat/

Çev.Cem

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.