Brezilya’da işkence ve vahşet dolu bir dînî gelenek : Farra do Boi

Halen yasa dışı kabul edilse Farra do Boi geleneğinde yüzlerce öküz, inanç sahibi insanlar tarafından işkenceye uğrayarak öldürülüyor ve bu gelenek güzel kumsallarıyla tanınan bir Güney Brezilya eyaletinde yaşamaya devam ediyor.

Farra de Boi- Öküz Festivali her yıl yaklaşık 30 cemaatin dahil  olduğu bir festival olarak Brezilya’nın Santa Catarina eyaletinde kutlanıyor, festival sırasında yüzlerce öküz katlediliyor. Brezilya’nın diğer eyaletlerinde bu geleneğe karşı çıkılıyor ve büyük protestolar düzenleniyor.

Kutlama sırasında öküz önce yakalanıyor ve günlerce aç bırakılıyor. Hayvanı delirtmek için yiyecek ve su hayvanın yakınına konuyor, ama ulaşması engelleniyor. Farra öküz kapalı tutulduğu bölmeden çıkarıldığı an başlıyor, öküz sokaklar boyu elinde kırbaç, bıçak, taş, bambu sopası, halat ve sopa bulunan insanlar tarafından kovalanıyor. Kadın, erkek ve çocuk saldırganlar hayvanı okyanusa kadar kovalıyor.

Zavallı hayvanların akla gelmeyecek türden işkencelerden geçtiği öğrendili. Zavallı hayvanların üzerine benzin dökülüyor ve hayvan ateşe veriliyor. Gözlerine biber atılıyor, ardından gözleri oyuluyor. Katılımcılar hayvanların boynuzunu ve bacaklarını kırıyor, kuyruklarını koparıyor. Öküzler bıçaklanıyor, ve bıçak darbeleri öldürücü olmadığı sürece defalarca bıçaklamak ya da vurmak serbest oluyor, bunun böyle olmasının sebebi hayvanların son ana dek hayatta kalmalarının gerekmesi. İşkence ÜÇ GÜN YA DA ÜÇ GÜNDEN BİRAZ FAZLA sürebiliyor.

“Şanslı” hayvanlar denize kaçıyor ve orada boğularak ölüyor. İşkenceden kurtulan öküzler öldürülüyor, etleri katılımcılar arasında paylaşılıyor.

Bazı insanlar bu ritüelin İsa’nın Çilesinin sembolik anlamda canlandırılması olduğunu iddia ediyor: öküz Yehuda’yı temsil ediyor. Diğer insanlara göre hayvan Şeytan’ı temsil ediyor, böylece Şeytan’a işkence ederek günahlarından arındıklarına inanıyorlar.

Yakın zamanlara kadar Farra do Boi öncelikle Yeni Yılın ilk günü ya da Paskalya haftasında kutlanıyordu. Bugün bazı cemaatler kendi düğünlerini, doğumgünleri, futbol karşılaşmaları ve diğer önemli olayları kutlamak adına Farras “kutlaması” düzenliyor. Zengin işadamları, yurttaşlar, büyükbaş hayvan sahipleri, restaurant sahipleri ve  politikacılar çoğu kez işkence görecek hayvanı bağışlıyor.

3 Haziran 1997 tarihinde Brezilya Federal Anayasa Mahkemesi Farra do Boi’yi yasakladı. Ama Santa Catarina yetkilileri bu yasağı hayata geçirme konusunda başarısız oldu. Bu gelenek bugün de devam ediyor. Yapabildikleri tek değişiklik geleneğin adı oldu. Bu korkunç işkence geleneğinin yeni adı: Öküz Oyunları !

Bilgiler Animal Cruelty Exposed Facebook sayfasından alıntıdır.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.