ALF, ABD’de kürk çiftliğine girdi: 30 tilki kurtarıldı

ALF, 25 Eylül 2014 Perşembe günü Iowa- Anasoma’da bir kürk çiftliğinden 30 tilkinin özgürleştirilmesi eylemini üstleniyor. Iowa Üniversitesi’nin 2004 yılında uğradığı büyük baskından 10 sene sonra ALF bir kez daha Iowa’da.

Hedef çiftlik şu adreste yer alıyor:

Robert Roman

23778 Fairview Road

Anamosa, IA 52205

Çiftliğin doğu ve batı taraflarındaki çitlerin çoğu parçalandı. Kuzeyde yer alan çitler çok sağlam bir şekilde korumaya alınmıştı, geçmek zor olacak, oysa güney kısmındaki çitler insanların yaşadığı kısımlara bitişikti, dışarıda bir araba vardı, ışıklar yanıyordu yani yalnız değildik.

Minklere kıyasla tilkileri kurtarmanın bir avantajı var: tilkiler sessizler. Bunun bir sonucu olarak tilkilerin bulunduğu bölmelerin çiftçinin evine ne kadar yakın olduğunun bir önemi yok.

İleride tilki çiftliklerine girecek olanlar tilkiler son derece çekingen canlılar olduğunu mutlaka not etmeli. Minkler gibi değiller, bir tilki kurtarma eyleminin en önemli  anında kafeslerinden çıkmaları için tilkilere destek vermeniz gerekiyor.

Şunu belirtmekte fayda var: eylem 40 dolar benzin, 20 dolar alet edevat ve sadece birkaç saat süreye mâl oldu.

Son iki sene  içerisinde adresleri bilinen tilki çiftlikleri 10 kat arttı. Hayvan özgürlüğü hareketi artık ABD’deki tilki çiftliklerini tamamen ortadan kaldırmak için müthiş bir  konumda bulunuyor. Tilki çiftlikleri şu sebeplerle en kolay hedef olarak görülebilir:

  • Tilki çiftlikleri küçük, içindeki hayvanlar birkaç düzine sadece.
  • Tilkiler sessiz hayvanlar.
  • Tilkiler çiftçiler için en önde gelen bir gelir kaynağı değil, çiftçilerin tilkilerden para kazanmaktan vazgeçirilmesi kolay olabilir.
  • Adresleri bilinen 150 kadar tilki çiftliği var.

Tilkiler genetik olarak yabani hayvanlardır. Iowa’da büyük, sayısı hızla artan bir yabani tilki popülasyonu var. Medyanın mesleki onurlarını koruyarak çiftlikte yetiştirilen tilkilerin yaşama olasılıkları konusunda kürk çiftliği sahiplerine değil gerçek yaban yaşamı biyologlarına başvurmasını istiyoruz.

Bizim misyonumuz kürkün ötelerine geçiyor. Bizler et, süt, yumurta, hayvan deneyleri ve diğer türden bütün hayvan sömürüsünün kökünü kazımak istiyoruz. İnsanların öncelikle vegan beslenmeye geçmeleri ardından çiftliklere baskın düzenlemeleri konusunda destekliyoruz.

Eylemcilere son bir mesaj: ALF’in sizin pasif desteğinize  ihtiyacı yok. Aktif katılımınıza ihtiyacımız var.

ALF

Bu eylem, şu anda ABD’de federal suçlamalarla karşı karşıya kalan mink eylemcileri ve Doğu Avrupa’da tarih yazan eylemcilere adanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.