Büyükada’da ‘Faytona binme atlar ölüyor’ eylemi

Büyükada’da ‘Faytona binme atlar ölüyor’ eylemi

Büyükada’ya giden hayvanseverler atların çalıştırılma koşullarını protesto etti. Eyleme, Beşiktaş’ın taraftar grubu Çarşı da destek verdi.
Adalar’da atların çalıştırılma koşullarını protesto etmek için kendilerine ‘Özgürlük Savunucuları’ adı veren bir grup hayvansever eylem yaptı.ÇARŞI GRUBUNDAN DESTEK, ÇEVİK KUVVETLİ ÖNLEM

Bostancı Vapur iskelesinde toplanıp Büyükada’ya gelen yaklaşık 150 hayvansever, “Faytona binme atlar ölüyor. Özgürlük atlara ve yeryüzünün tüm bileşenlerine” yazılı pankart açarak “Faytona binme bisiklete bin”, “Atlara özgürlük”, “Faytona binme atlar ölüyor” şeklinde slogan attı.

Beşiktaşlı Çarşı grubunun da destek verdiği eyleme Büyükada Vapur İskelesi civarında çay bahçelerinde oturan vatandaşlar da alkışlarla destek çıktı. At maskesi taktığı görülen bir kadın hayvanseverin de katıldığı eylemde çevik kuvvet ekipleri de önlem aldı.

“ÇÖZÜM, ATLI FAYTONLARIN TAMAMEN KALDIRILMASI”

“Kafesler kırılsın hayvanlara özgürlük”, “Faytona hayır, at cinayettir” yazılı Türkçe, Kürtçe ve İngilizce dövizler de taşıyan grup adına basın açıklamasını ‘Özgürlük Savunucuları’ sözcüsü Elif Narin okudu.

Atların yazın 40 derece sıcakta kırbaç ve tekmelenerek çalıştırıldığını belirten Narin, “Atlara yaşatılan zulüm adaları kirletmekte. Her yıl 400’den fazla at, fayton kazalarında yaşamını yitiriyor. Bu zulüm ve sömürünün bitmesi için çözüm daha fazla fayton, atlar için daha iyi koşullar değil, atlı faytonların tamamen kaldırılmasıdır” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Faytoncular Odası Başkanı Hasan Ünal’ın yaptığı açıklamalara da değinen Narin, “Düşündükleri tek şey cepleridir. Bu zulüm sona erene dek bu mücadelenin peşini bırakmayacağız” diye konuştu. Grup bir süre slogan attıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

FAYTONCULAR YANIT VERMİŞTİ
Bu arada eylem hazırlığı yapan hayvanseverlere geçtiğimiz perşembe günü açıklama yapan faytoncular cevap vermişti.
İstanbul Arabacılar Motorsuz Kara Nakil Vasıtaları Esnaf Odası Başkanı ve aynı zamanda 51 yıllık faytoncu Hasan Ünal, atların ağır şartlarda çalıştırıldığı iddialarını kabul etmeyerek, medyada çıkan haberlerin gerçekleri yansıtmadığını söylemişti.

 

http://www.yurtgazetesi.com.tr/yasam/buyukadada-faytona-binme-atlar-oluyor-eylemi-h59934.html

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.