Gürcistan’da barınak baskını: 11 köpek kurtarıldı, barınak paramparça edildi

9 Ağustos’ta, Batı Gürcistan’daki Guria Bölgesi’ndeki Ozurgeti şehrindeki sokak hayvanları için olan “barınağı” ziyaret ettik. Devlet birimi tarafından sokaktan yakalanan hayvanlar için barınak diye belirlenen bu köpek mezbahasını paramparça ettik.

Eylemimiz, tamamen sağlıklı hayvanların belgeli bir şekilde topluca itlaf edilmesine sesini çıkarmayan otoritelere karşı bir cevaptı.

Tahminen köpekler barınakta tutulmak için yakalanıyordu. Aşırı saldırgan ve umutsuzca hasta olanlar ötenazi yapılıyordu.Ancak kimse köpeklerin sağlığını analiz etmemişti: hepsi öldürülüyordu. Bu gerçek şahitler ve inkar edilmez delillerle (foto, video) doğrulanmıştı. İşin kötüsü sadece Guria’dan değil başka bölgelerden köpekler de buraya getiriliyordu. Her bir köpek burada üç gün tutuluyordu. Başka bir deyişle bir kimse köpeğini kaybedebilir, örneğin Imereti’de ve hiç bulamayabilir, köpek gaddarca öldürülmüş ve Guria’daki toplu mezara atılmış olabilirdi.

Aktivistler tarafından yapılan başvurulara rağmen, yerel savcılık, Gürcistan Ceza Kanunu’nun “hayvanlara eziyet” 259. maddesine dayandırılarak yapılan suç duyurusunu reddetti. Yerel yönetimler, mevcut toplama kampının yerine normal bir barınağın inşası yönündeki, vatandaşların yoğun taleplerine hiçbir şekilde karşılık vermedi.

Hayvanlara kötü davranıldığı inkar edilemez. Kafatası ve iç organları parçalanmış köpek cesetleri açık gömme yerinde görülüyordu. Onlar daha eski ve önceden kazılmış mezarlardı. Arazinin çevresinde dayanılmaz bir koku vardı. Arazideyken bazı aktivistler kusmak üzereydi.

7′si yavru 11 köpeği özgürleştirerek kurtardık ve daha sonra bu mezbahayı yıkmaya başladık. Bir yavru köpek aynı gün, kötü bakım koşulları, yetersiz beslenme ve aşırı kalabalık şekilde barındırılma nedeni ile ortaya çıkan bir çeşit bağırsak enfeksiyonu (enteritis) nedeni ile öldü. Diğer tüm hayvanlar, yeni bir yere, iyi koşullardaki özel bir barınağa nakledildi. Şimdilik, korku ve ölüm ile değil, sevgi ve ilgi ile çevrilmiş durumdalar.

Tamamen açık bir şekilde eylemimizi gerçekleştirdik; taktığımız medikal maskeler sadece dayanılamayacak derecedeki ceset kokusu ve kötü koku nedeni ile idi.

Yıkım süreci boyunca, orak ve balta karışımı bir alet taşıyan garip bir adam, bu mezbahaya geldi. İlk olarak, kendisinin oranın köylüsü olduğunu ifade etti, daha sonra orada güvenlik bekçisi olarak çalıştığını itiraf etti. Çok iyi bekçilik yaptı: açık yıkım eylemimize baktı, bir süre bekledi ve ortadan kayboldu.

Eylem yerine gitmeden önce yerel muhabirleri, ne yapacağımıza ilişkin bilgilendirmiştik. Tüm yıkım işlemi bittikten sonra, doğrudan seri katili (mezbahanın sahibi) aradık ve kendisini oraya davet ettik ama kendisi telefona cevap vermedi. Daha sonra belediye meclisi başkanına başvurduk ve kendisi, hayvanların yakalanması için bu mezbahanın sahibi ile anlaşma imzalayan resmi birimin yöneticisini gönderdi.

Yönetici, bu kuruluşun ahlakî geçerliliği, modernliği ve meşruluğuna ilişkin hiçbir soruyu cevaplandırmadı. Soruları cevaplandırmak yerine, tarafımızca gerçekleştirilen doğrudan eylemin kabul edilemezliği üzerine sohbetinin yönünü değiştirdi. Bu süre içinde, gayet iyi bildiği köpeklerin toplu itlafını reddetmeyi bile denemedi ve bu ölümlerin yasadışı olduğunun farkına vardı.

Bu eylemle, özellikle Ozurgeti’de hayvan zulmüne ve keyfi kuralların sonlanması için sadece hazır bulunduğumuzu ifade etmiyoruz, hayvan özgürlüğü hareketinin gelişiminde yeni bir dönemin başladığını da duyuruyoruz — hayvan katillerinin yaptığı her şeye sıfır tolerans! İlki ALF eylemiydi, daha sonra açık kurtarma oldu, şimdi ise açıkça yıkımın zamanı!

İnsanlar, benzer durumlarda davranmaya ve bu tür muamelelere hayvanları maruz bırakmaya devam ederse, kimse belediye önünde pankartlarla durmayacak ve dilekçe yazmayacak. Zulme ve katillere karşı olağan tepki, tahammülsüzlüğün dışavurumu ve sıkıntı, korku duymadan, olası sonuçlara takılmadan, ilüzyona kapılmadan açık doğrudan eylemdir. Çekingen ve ılımlı olamayız: Hayvanlar, onlar üzerinde tahakküm kuranlara karşı öfkeli ve hırslı olmamızı bekliyor.

Hiç kuşkusuz ki bizler cezai yargılama ile karşı karşıya kalmadık çünkü köpeklerin topluca imha edilmesi yasadışı idi. Yine de şunu vurgulamalıyız; bu kuruluş, savcılık için dahi dokunulmaz olan, bürokratların dahi polis çağırmaya cüret edemediği yerel otoritelerce finanse edilmekte ve bunların güvencesi altında görev yapmakta.

Bu örnek, bizi canlandırdı ve bize güven verdi. Geri adım yok! Hayvanlar özgür olacak!

sosyalsavas.org

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.